Борисов за България в съвета на Тръмп и коалицията зад Украйна: В края на краищата сме за мир
Стоим изключително стабилно в очите на всички наши европейски партньори, заяви лидерът на ГЕРБ от конгреса на ЕПН в Загреб
Чуйте статията:
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че е разказал на председателя на ЕНП Манфред Вебер на конгреса на формацията в Загреб за присъединяването на България към Съвета за мир на Доналд Тръмп.
"За радост мога да кажа, че България стои изключително стабилно в очите на всички наши европейски партньори", каза Борисов във видеопослание от Загреб, публикувано във фейсбук.
"Отчита се, че ние сме твърдо зад решенията на Европейската комисия, Европейски съвет, в клуба на желаещите в подкрепата си за Украйна. И в края на краищата за мир", обясни лидерът на ГЕРБ, след като страната ни се оказа единствената в света, която членува едновременно в инициирания от американския президент съвет и в групата от помагащите на украинския президент Володимир Зеленски страни от ЕС.
"Последната една година България отбеляза сериозен икономически напредък. Реализирахме брутен вътрешен продукт от 113 млрд. евро, а икономическият растеж на страната е над 3%, което ни нарежда сред "топ 5" държавите в ЕС. Благодарение на усърдната работа на кабинета "Желязков" над 63 млрд. европейска помощ достигнаха до българските компании, общини и граждани. Успяхме да привлечем и рекордни по мащаб инвестиции, включително стратегически проекти в отбранителната индустрия", е заявил Борисов според писменото съобщение за срещата му с Вебер.
Лидерът на ГЕРБ подчертал също, че през мандата на правителството "Желязков" България успя да завърши своята европейска интеграция като страната ни окончателно стана част от Еврозоната и Шенген.
"В същото време уверих Манфред Вебер, че като външна граница на ЕС България изпълнява отговорно ролята си в опазването на сигурността на целия Съюз. Защитата на външните граници не е национална, а общоевропейска отговорност, която изисква реална солидарност, повече ресурси и засилено сътрудничество между държавите членки. В контекста на новите приоритети на ЕНП за 2026 г. двамата с Манфред Вебер се обединихме около извода, че Европа се нуждае от още по-ефективни мерки за противодействие на нелегалната миграция, както и справяне с нарастващите рискове за сигурността като хибридните заплахи, трафика на хора и трансгранична престъпност", пише още в съобщението на Борисов.
"По време на разговора категорично подкрепих и позицията на ЕНП, че ЕС трябва спешно да изгради реални европейски отбранителни способности до 2030 г., в тясно сътрудничество с НАТО. В същото време трябва едновременно да повишим максимално конкурентоспособността на Съюза и да намали зависимостта му, както и да намали бюрокрацията и да инвестираме в иновации", добавя лидерът на ГЕРБ.