Бърза или бави сроковете за консултации преди връчването на мандатите президентът - спорът започна още в миналия парламент, когато Румен Радев беше упрекван, че много разтяга процедурата във времето. Най-сериозни критики в тази посока той получаваше от БСП, но също и от ДБ.

Президентът покани на консултации в четвъртък следобед ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, съответно от 15.00 и от 17.00 часа.

Днес държавният глава отправи покани и към останалите 4 парламентарни групи. Така в петък Румен Радев ще приеме последователно представители на парламентарната група на Възраждане - от 9.30 часа, след това от 11.00 ще се срещне с ръководството на ПГ на ДПС. От 13.00 часа е консултацията с  "БСП за България", а последни при президента ще влязат от ИТН - в 15.00 часа, съобщиха от "Дондуков" 2.

Още вчера, след като станаха ясни първите две покани, от някои формации отново прозвучаха упреци, но този път - че Радев се е забързал и не дава време на партиите да се договорят. Още вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова президента да изчака работните групи и договарянето на закони, мнозинство и правителство, но няколко часа по-късно Радев вече беше насрочил консултации първо с неговата партия ГЕРБ.

Атанас Атанасов от ДБ днес също изрази недоволство от бързането на президента да започне консултациите на "Дондуков" 2 и дори заяви, че не е бил поканен, но няма и да отиде. От неговата формация реагираха с изненада, че толкова скоро е насрочил консултациите.

"Очевидно, че президентът оказва натиск, защото президентството има план за предсрочни избори през юли месец", коментира Атанасов в парламента.

"Сега дали бързо, дали бавно - все тая", коментира лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.

Според ИТН обаче кога ще започне да изпълнява конституционната процедура е изцяло в прерогативите на Румен Радев, "темпото няма да повлияе върху съставянето на правителство".

"Ангажимент на президента и негова отговорност е забавянето и забързването на консултациите", заяви председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов пред журналисти в кулоарите на НС след краткото заседание на 49-ия парламент. "Темпото е отговорност на президента", категоричен беше той. Така Йорданов показа, че не смята, че президентът е забързал сроковете на консултациите с политическите сили.

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ не изрази забележка към Радев за евентуално скъсяване на срокове - според него има достатъчно време за всичко.

"Имаме достатъчно време да си вършим работата, без да нарушаваме Конституцията, да си подредим нещата", коментира лидерът на ДПС и относно законодателната програма. Той обърна внимание, че в Конституцията пише, че НС се избира за срок от четири години .

Карадайъ потвърди вчерашната позиция, че ДПС е опозиция на мнозинството, което се е оформило вчера между ГЕРБ-СДС и "Продължаваме Промяната" - "Демократична България". Двете парламентарни групи подкрепиха Росен Желязков за председател на НС, но ДПС не му даде рамо.

Според Конституцията президентът провежда консултации с парламентарните групи, след което възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство. Ако в седемдневен срок номинираният за премиер не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател. Ако и в този случай не бъде предложен състав на правителство, президентът, отново в седемдневен срок, възлага на парламентарна група по негов избор да посочи кандидат за министър-председател.

Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.

Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, държавният глава назначава служебно правителство, разпуска Народното събрание и насрочва нови избори, e записано в Конституцията.

За днес следобед са насрочени консултации при президента първо с ГЕРБ-СДС - от 15.00 часа, а от 17.00 и с вторите от ПП-ДБ.