11 845 секции за гласуване ще бъдат разкрити в страната
На 17 септември изтича крайният срок за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес, както и на хора с увреждания
За парламентарните избори на 2 октомври са предвидени 11 845 секции в страната. Това обяви говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева на брифинг днес.
По думите й това не е окончателният брой на секционните избирателни комисии (СИК), тъй като 48 часа преди изборния ден ще се разкрият допълнителни в социални заведения, места за задържане.
Матева заяви, че тази седмица с решение на ЦИК е бил коригиран броят на машините, които ще бъдат използвани в страната, на 9369. В 1105 секции ще се гласува с по две машини. Броят на машините за гласуване извън страната не е променян, добави тя.
Росица Матева посочи, че към днешна дата броят на машините, които ще бъдат използвани за вота през октомври, е 10 999. Машините с демоверсиите са вече в страната, извършват се пробни гласувания от избирателите. Графиците на тези гласувания трябва да са публикувани на интернет страницата на областните, общинските администрации, както и на РИК. Както обявихме, 395 машини са в страната, а 12 машини са предоставени на партии и коалиции, регистрирани за участие в изборите. Те са с инсталирана демоверсия за организиране на гласуване на избиратели по време на предизборната им кампания, каза още Матева.
Компонентите, от които са съставени специализираните устройства за електронно машинно гласуване, бяха представени по време на днешния брифинг.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова заяви, че това се прави с цел повишаване на доверието в машинното гласуване и отбеляза, че машината, на която ще бъде извършена демонстрацията, е избрана на случаен принцип от присъстващите на брифинга.
На демонстрацията присъстваха служебният министър на електронното управление Георги Тодоров, зам.-министър Благовест Кирилов, Снежана Спасова - председател на Българския институт по метрология, както и Валентин Костадинов и Росен Стоянов, също от института.
Основният консуматив на машините е принтерната хартия, отбеляза Росен Стоянов. Той показа и отделението за изборния процес, където се намират кабелите за машината. Стоянов обясни, че то се запечатва веднъж и се разпечатва при проблем или в края на изборния ден.
Изцяло запечатано е и друго помещение, предвидено за акумулаторна батерия. То също не се отпечатва - нито в края, нито в началото на изборния процес, каза Стоянов.
Той показа и мястото на машината, където се поставят флашките, на които се събират и записват резултатите от вота. Те се предоставят от ЦИК и са два броя - основна и копие. Пристигат в ЦИК и извличат информацията след произведените избори. След това се изчистват и се използват за следващи избори, обясни говорителят на ЦИК Росица Матева.
Тя уточни, че след като приключи изборният ден и се отвори помещението за съхранението на флашпаметите, флашките се запечатват в два плика - за изчислителен пункт и за ЦИК.
Поставят се при инсталацията на машината и се запечатват с пломба, като тази пломба не се отваря до изборния ден, каза още Матева.
По думите й секционната избирателна комисия може да подмени сама хартията за машината, а действията на всеки, който участва в обслужването на машините и в секционните комисии са регламентирани от ЦИК.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова отбеляза, че организацията на изборния процес е своевременна, всички решения на избирателната комисия са приети в законоустановените срокове, както и че няма забавяне на отделните дейности.
Матева напомни, че на 17 септември - събота, изтича крайният срок за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес, както и на хора с увреждания.