Не мога да кажа, че главата е открита през 2015 година, просто казвам, че тя е видима като мраморен артефакт, който се показва на терена още от тогава - част от нея стърчи над терена, над хоросана, или във хоросана на мозайката. Това каза директорът на ОИ "Старинен Пловдив Елена Кантарева, която беше обвинена в укриване на артефакта.

"Грижа и задължение на археолозите е да си проучват тези неща. Ние си проучваме мозайката. Тя е в участък, в който е имало мозайка от горен слой, която ние сме отделили под наблюдението на археолога Елена Кесякова още през 2015 година. След това сме отделили хоросана между двете мозайки, разкрили сме долния мозаечен под. Но в някои участъци хоросана остана неразкрит, там сме направили няколко сондажа с Кесякова, и не ни е стигнало времето да разкрием долния слой.

Като сме разчиствали хоросана и тези сондажи и при разчистването на единия, който е в размер на 60 кв. см, се показа долният слой. Събрали сме целия хоросан и го съхраняваме тук, така че той е на разположение. Може да се провери и за находки. Ние не работим за първа година на такъв обект. Хоросана е съхранен и е при нас, на буци е, не сме ги разбивали. Разкрили сме единствено 60 кв.см мозайка, за което стана проблема през 2021 година. Казаха, че извършваме незаконни археологически разкопки", поясни подробно Кантарева пред Plovdiv24.bg.

Тя добави, че за всичко това има съгласуван проект от 2015 година, в който е разписано чисто технологично как се отделя горен мозаечен слой, как се отстранява хоросановата подложка, как се разкрива долния мозаечен под, има разрешение дори да се отдели и долния мозаечен под. На много места се е наложило да направят това.

Попитана дали наистина прокуратурата е сезирана за тези проблеми, Кантарева отговори, че всичко е приключило.

"Още месец май ние сме дали необходимите обяснения, редица документи и доказателства за нашата теза. Доколкото знам, от септември месец има постановление за отказ от образуване на дело от едната прокуратура и през октомври потвърждение и от по-горната инстанция. Ако имаше някакво дело, аз щях да съм запозната", посочи още Елена Кантарева.

Тя твърди още, че античната глава на главната богиня на Филипопол не е била скрита.

"През април 2024 година, при поредната проверка след сигнал, аз им показах къде е този мраморен артефакт и служителите на РАМ разкриха главата. Имаме снимки от камери с това. В констативния протокол, който е към принудителната административна мярка пише, че тя е неразделна част от мозаечния под. Тя е трайно свързана с мозаечния под. Те имаха време от април досега спокойно да си извършат едни археологически проучвания", обясни още Кантарева.

"Досега не съм си позволила да го кажа, но за мен това, което се случи завчера, и в присъствието на органите, които по Закона за културно наследство трябва да отговарят за неговото опазване, беше нарушаване на автентичността и целостта на един обект, включен в индикативната листа на ЮНЕСКО.

Ако се правят разкопки, нека се проучи, да се види в контекста на целия обект как е ситуирана тази глава, дали продължава фигурата отдолу. Това е работата на археолога. Не този артефакт за три часа да бъде изтръгнат от контекста на обекта. За мен това не е археологическо проучване", добави Елена Кантарева.

Тя си обяснява атаката срещу нея за персонална такава. Но в крайна сметка се надява истината да възтържествува и всичко да е в полза на обекта.

И още веднъж съжали, че целостта и автентичността на Голямата базилика вече е нарушена, а това поставя под въпрос по-нататъшната ни кандидатура.

Кантарева смята още, че има доста несъвършенства в Закона за културното наследство, които тепърва трябва да бъдат дебатирани.

Мраморната глава на богинята на Филипополбе бе открита преди дни по време на проверка на Инспектората на Министерството на културата в Епископската базилика, Криминална полиция и експерти от Археологическия музей. Проверката беше предизвикана във връзка с обвиненията, че ръководството на Старинен Пловдив не поддържа добре мозайките там.

Уникално произведение на античното изкуство в стил, характерен за елинистическата епоха, показа директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов. Открита е под базиликата в останки от езически храм от 2-3 век от новата ера, които не са проучени. Според Кисьов през април реставратор от ОИ "Старинен Пловдив" е отстранил хоросановата подложка на мозайките и така е открил главата на богинята. След това я зарива, а мястото, където е нарушена цялостта на недвижимата културна ценност, е прикрито с табела.