Още 9 млн. лева и Пловдив ще има Зоопарк
До март 2026 г. ще има контактна зона, в която ще бъдат представени местни български породи, ще има и детски кът, съобщи директорът Венцеслав Петков
Общинският съвет в Пловдив гласува Плана за развитие на пловдивския Зоопарк за следващите десет години. Планът е изготвен със средства по европейска програма и предвижда препроектиране, довършване на строежа на зоологическата градина и настаняването на животни в нея. За целта са необходими 9 милиона лева, става ясно от предложението на кмета Костадин Димитров. То беше прието с 36 гласа, като четирима съветници бяха против, а други 6 се въздържаха, предаде Радио Пловдив.
От трибуната директорът на зоопарка Венцеслав Петков заяви, че средствата за препроектиране са включени в тазгодишния бюджет от 900 000 лева, отреден за зоокъта в общинската финансова рамка. Той допълни, че изграденото досега в него ще се използва, ремонтира и довърши. По думите му точната сума ще стане ясна, след като бъде изготвен проект.
По време на дебата Слави Георгиев от ГЕРБ поздрави новия директор на ОП "Зоопарк Пловдив" Венцеслав Петков и подчерта, че има отлична програма, която може да доведе до това Пловдив да има работещ и функциониращ зоопарк.
"За момента имаме амбициозна програма, но не и финансиране. Според тази програма са нужди 9 млн.лв. за да работи зоопарка. Разговарял съм с експерти и според тях са нужни 3-4 млн.лв. В историята на Пловдив ще остане този кмет, който ще довърши зоопарка, за да се радват пловичвани. Всички хубави инициативи обаче няма как да се случат в този мандат. Ще имаме общинско предприятие, което функционира, назначава хора, но няма да работи вътре. Г-н кмете, ако желаете във вашия мандат да имате работещ зоопарк, ревизирайте сумата и осигурете средствата", призова общинският съветник, цитиран от plovdiv-press.bg.
След него веднага взе думата кметът Костадин Димитров.
"Радвам се, че новият директор е страхотен професионалист и гори в работата си. Неговото желание и зоологическата градина да е не само място, където да гледаме животните през клетки, а да е място, където децата и хората се учат на това как да обичат и да се грижат за животните. Имаше вариант да довършим това, което е в момента и да пуснем животните. Амбициозният директор иска да направим нещо "уау" и затова са необходими повече средства. След като толкова дълго време сме чакали и имаме човек, който да го работи, нека да му дадем шанс. Много по-добре е да имаме зоологическа градина, с която Пловдив ще се гордее", обясни градоначалникът. По думите му е невъзможно при актуализиране на бюджета да се заделят още средства. "Община Пловдив си изпълнява ангажиментите по това да осигурява държавни средства в града. Нямам против догодина да искаме от държавата средства за зоопарка. Не съм съгласен при дупка от 30 милиона, да харчим още общински средста, ако можем да намерим държавни", реагира Димитров.
"Колкото и да е добър човека, ако не е осигурено финаниране за добрата идея, ще се превърнем на немили недраги за този човек. Накрая ще го изпратим и ще кажем - бедни ми, бедни Петков, що не си остана близо до Браила - в Русе", перифразира Веселин Маневски от ГЕРБ репликата на Иван Вазов "Бедни, бедни Македонски! Защо не умря при Гредетин?". "Министърът на МОСВ е от Асеновград и може добе да се разберете. Това е обектът, който Пловдив чака от години", каза още той.
"Ние сме задоволили всяко искане на директора на ОП "Зоопарк Пловдив". Песимизмът е хубаво нещо, но това, което правим с исканията на директора, е достатъчно. Нека му дойде времето. Спокойно", намеси се градоначалникът.
В хода на дискусията стана ясно, че програмата за развитие на зоологическата градина е изработена от избраната по ЗОП фирма, на която е платено 200 000 лева, но с участието на директора Венцеслав Петков.
"Това, което ще направя заедно с общината, е да дадем по-различен фокус, защото зоопарковете нямат онази функция на атракцион, а имат образователна и природозащитна функция. Нашият зоопарк ще се превърне в такава инститиуци, над 40% от животните ще участват в програми по реинтродукция. Другото важно е, че се формира отношение на публиката към дивата природа. За да се случи каквото и да било в зоопарка, трябва да се направи препроектиране", обясни Петков.
Той обясни, че със сумата от отпуснатите 900 000 лева, освен препроектиране на зоопарка, ще бъдат пуснати животните т.е. ще се направи т.нар. контактна зона.
"Контактът с живите животни е най-богатото нещо, което може да се случи. Голяма част от хората не са се докосвали до друго животно, освен куче, котка и или мишка", заяви директорът.
Той припомни, че в плановете влизат отглеждане на автохтонни животни, т.е. местни породи. Добави, че заработи научно-образователен експирементален център с лекции, беседи и дискусии. Ще бъде направен детски кът, който ще е различен от тези в междублоковите пространства.
"При внимателно разглеждане на данните се очакват по около 250 души на час, което няма как да се случи. За да се приеме този план, трябва да има точни данни за очаквани посетители, възможни приходи и потенциални разходи, каквито в момента няма, коментира Добромира Костова.
"Виждаме ценоразпис, че ще купуваме животните, които ще спасяваме. Защо е на Пловдив да купува мечка, която да спасява? На мечката й е нужно много повече пространство от това в зоопарка. разходите ще растат и ще са за сметка на общинския бюджет. На много въпроси не е е отговорено с този документ. Нека да върнем документа и да бъде преработен, за да имаме реалистични приходи и ясни разходи", призова съветничката от ПП-ДБ. Предложението й не беше прието.
Венцеслав Петков защити програмата с това, че тя е крак с най-съвременните изисквания за такъв тип пространства в света. По думите му зоопарковете вече имат друга функция - образователна, културна, както и природозащитна - свързана с консервация и реинтродукция на животински видове.
"Мечка няма да развъждаме, ще ви дам конкретен план кои животни ще се ползват за реинтродукция. Няма да се превръщаме в спасителен център и примерите със спасителните центрове в Белица, Стара загора са неудачни. Не е планирано да има такъв. Няма да имаме крокодили и змии. Заложено е покривите на големите зали да се превърнат във фотоволтаични централи", коментира директорът на ОП "Зоопарк Пловдив".