Бюджетът за дентална помощ за тази година да се увеличи с близо 22 млн.лв., настояват от Българския зъболекарски съюз.

Така те държат парите за зъболекарска дейност да достигнат 262 050 000 лв. Председателят на съсловната организация д-р Николай Шарков посочи, че сега в проекта за бюджет на НЗОК за дентална помощ за тази година се предвиждат 239 700 000 лв. По думите му допълнителните средства биха могли да се осигурят от резерва на НЗОК.

Д-р Шарков добави, че съсловната организация не е съгласна с предвидения бюджет за дентална помощ и ще използва всички законови средства той да бъде променен между първо и второ четене. Ако средствата не се повишат, има вероятност колегите да откажат да сключат договори с НЗОК, което би било в ущърб на пациентите, особено в малките и отдалечени населени места, посочи д-р Борислав Миланов, главен секретар на БЗС. Сега предвиденият бюджет води до фалиране на практики, каза д-р Георги Димов.

Не се отчитат инфлацията, повишаването на цените на електроенергията, повишаването на цените на материалите, с които лекарите по дентална медицина работят, каза още д-р Шарков. Пет-седем пъти е увеличена цената на ръкавиците, поскъпнал е дори памукът, с който работим, казаха още специалистите.

Всички лекари по дентална помощ, които работят по договор с НЗОК, да получат по 1000 лв. за работа в условията на пандемия, настояха още от БЗС. По думите на Шарков зъболекарите работят на първа линия, а не получават парите, които се отпускат за лекарите и другия медицински персонал на първа линия по време на пандемията от коронавирус. "Някои кабинети бяха затворени заради лични предпазни средства, сега вече няма затворени кабинети, българският зъболекар работи на първа линия и настояваме за пълен компенсаторен механизъм, какъвто е за останалите колеги", посочи председателят на БЗС

Денталната помощ е извън полезрението на хората, които решават нещата в тази държава, защото смятат, че е част от здравното осигуряване, а там се спестяват много общи заболявания, категоричен бе Шарков и добави отгоре и проблема с инфлацията. Медикаментите и материалите поскъпват драстично заради кризата с ел. енергията, уточни той.

Българският зъболекарски съюз акцентира и върху проблема с пакета за здравноосигурените лица над 18 г., който определиха като "изключително беден". В момента всеки пациент, който има осигуровки, е в правото си да получи един преглед и вадене на зъб плюс три пломби. Зъболекарите настояват той да се увеличи.

БЗС недоволстват и от това, че не са поканени на дискусиите в парламента, нито на Тристранката, а зъболекарите у нас са около 10 000. В пакета не е предвидено заплащане на зъбна протеза като медицинско изделие, а се заплаща само заплаща трудът по 50 лв. на година. От проблема се оплакаха наскоро и зъботехниците.