За първи път у нас безплатен скрининг за рак на дебелото черво
Тест на фекална проба показва окултни кръвоизливи
Тест на фекална проба
От днес (5.09) до края на календарната година в София ще се проведе за първи път пилотна програма "Заедно срещу рака на дебелото черво". Тя е напълно безплатна за най-рисковия контингент - хората на възраст между 50 и 74 години.
"Ракът на дебелото черво е предотвратимо заболяване, когато е установено навреме. Това е и причината да стартираме тази пилотна програма, която може да промени за добро здравната система в България и животите на хиляди хора и семейства," споделя Йоана Маринова, изпълнителен директор на Фондация "Лъчезар Цоцорков", отговорна за инициативата. Целта на Фондацията е скоро кампанията за скрининг да бъде национална.
По данни на Европейската комисия за 2021 г., ракът на дебелото черво е втората най-честа причина за смърт при онкологичните заболявания. Това е и вторият най-често срещан рак при жените и третият най-разпространен при мъжете в страната.
Като повечето онкологични заболявания и ракът на дебелото черво често не проявява симптоми в началните стадии, поради което диагностицирането често се случва в напреднала фаза, а тогава шансовете за лечение значително намаляват. Според статистиката едва 15% от болните оцеляват до пет години след поставяне на диагнозата в късен стадий, когато ракът на дебелото черво е метастазирал в далечни части на тялото.
Според националните ни онкологични експерти, за да има кардинална промяна, трябва да се приложат установените в Европа практики, а именно - всички над 50-годишна възраст да се тестват ежегодно.
Какво представлява скрининговото изследване?
Всички, попадащи във възрастовата група, могат да предоставят фекална проба в една от лабораториите, част от партньорската мрежа на Програмата в София, и да направят теста за окултни кръвоизливи напълно безплатно. Скрининговото изследването е бързо и абсолютно безболезнено. Пробата обаче трябва да бъде взета вкъщи.
Ето как се прави:
- Купува се контейнер за фекална проба от аптеката.
- Пробата се взима сутрин.
- Поставя се стреч-фолио на тоалетната чиния.
- Фолиото трябва да е хлабаво, за да може свободно да събере необходимото количество.
- Фолиото се защипва с подвижната седалка.
- След като е отделено определено количество фекална маса, с лъжичката от контейнера се събира от няколко места количество, с размера на лешник.
- Поставя се в контейнера, който се затваря плътно и се носи в лабораторията в същия ден.
Целта на пробата е да види наличието на окултни кръвоизливи. При откриването на такива, пацниентът ще бъде насочен към допълнителни изследвания за доказване произхода на кървенето.