Явор Гечев: Всички донесени от водата дърва в Карловско остават за хората
По думите на земеделския министър се очаква да се добият около 10 хиляди кубика
Всички дърва, които са донесени от наводнението в Карловско, остават за хората - те няма да плащат за тях. Това обяви служебният министър на земеделието Явор Гечев пред bTV.
В петия ден след наводненията, ситуацията в селата Богдан, Каравелово и Слатина обаче остава критична.
В отговор на въпрос дали може свлеченият от стихията дървен материал да бъде използван от хората за отоплителния сезон, Явор Гечев заяви:
"Никой няма да плаща никакви дърва. Има инструкции към областния управител, в които е указано, че материалът се изнася в складове, определени от кметовете на населените места и след това се разпределя на хората. Тези дърва, като се съберат в склада, определен от съответния кмет на неселено място, се разпределят пак от него. Той казва къде да отидат тези дърва. Без пари. Тоест дори хората да са си купили някакви дърва преди бедствието, те вече сигурно са в съседното село. Тоест стихията ги е отнесла. Затова събраният дървен материал ще послужи за хората на място, като имаме организация да не се допускат кражби", допълни Гечев.
По думите му се очаква да се добият около 10 хиляди кубика. Земеделският министър уточни, че дървата, които са в дворовете на хората, донесени от придошлите води, могат да бъдат използвани от стопаните.
"Няма изисквания за плащания и нещо. Нека спрат тези спекулации, защото явно има такива. Пак да кажа - тези дърва са безплатни и ще бъдат раздадени на хората", добави Гечев.
Той коментира, че в документите за дърводобив не са установени нарушения, но това е на хартия. "Дали това съответства на място, тепърва ще разберем. Ще бъде направена проверка на място. Ще бъда лично там, заедно с шефа на Агенцията по горите, кмета на Карлово и кметовете на засегнатите села. Всичко трябва да става пред очите на медиите. Щом местните хора имат съмнения за дърводобива в района, ние сме длъжни да се съобразим с тях", каза още земеделският министър.
Относно данните, че в района е имало компрометирани диги покрай реката, Явор Гечев заяви, че ще бъдат проверени всички предписания към "Напоителни системи".
"Нямаме проблем със средствата за обезщетения, но хората трябва да заявят унищожените територии в документи. Има и бумащина, която трябва да се свърши", заключи той.
Относно предстоящите през уикенда валежи, земеделският министър каза, че се надява природата да ни пощади. "Нека имаме още малко хубаво време, да укрепим дигите, да се отпушат коритата", допълни Гечев.
Междувременно министърът на регионалното развитие Иван Шишков съобщи пред БНТ, че днес кметът на Карлово Емил Кабаиванов и областният управител на Пловдив Ангел Стоев ще бъдат да заседанието на Министерския съвет, за да се установи начин, по който ще бъдат давани пари на засегнатите от наводненията села и как ще бъдат възстановени.
Държавата, както е помагала, ще помогне със средства и с капацитет като интелектуален потенциал, добави Шишков.
По думите му в момента всички институции, които могат да помогнат при разчистване на наводненията, помагат. Включила се е държавната фирма "Автомагистрали" и служители от тол системата.
Шишков каза обаче, че в момента никой не може да направи сметката какви са щетите.
"Това, което видях в петък, не съм си представял, че мога да видя. Реката беше излязла в огромни количества от коритото си. На живо мога да уверя, че гледката беше още по-потресаваща. Важното е, че няма жертви", каза той.
Предстои голяма експертна работа и като възстановяване, и като строителство, проектиране и пълен анализ на ситуацията. На практика селата буквално се нуждаят от чисто нова инфраструктура в основната си част, каза той.
Сега максимално бързо трябва да се разчисти земната маса и дървеният материал по улиците и дворовете на хората. Следва много важен момент за възстановяване на инфраструктурата на тези села - 4 или 5 моста са паднали, улиците са в изключително тежко състояние. Няма вода. Една от причините за това е, че няма ток и когато се възстанови захранването, ще тръгнат и помпите. Но със сигурност ще има щети по водопроводната мрежа и ще трябва изключително внимателно да пускат водоподаването, защото ще има и течове, и трябва да се внимава да не се залеят отново селата, каза министърът.
Трябва да се направи оценка на щетите и проекти за възстановяване. По думите на министъра, когато има бедствие, може директно да се възлагат проекти за възстановяване. Да се строи и без строителни книжа в рамките на бедствието и след това в процеса на строителството да се създават и книжата. Законът го позволява точно заради такива случаи
Много важно е да се направи анализ за пропуските, но можем да го направим съвсем безпристрастно поради това, че служебният кабинет е от един месец.Най-важното е не да си прехвърлят институциите вината една на друга, а да се помогне на хората, каза той.
"Необходимо е да се направи анализ къде са пропуските, със сигурност има пропуски, но аз считам, че основната причина е природното бедствие", смята министърът.