Вейпове под забрана – ще се "изпарят" ли или ще разцъфнат на черния пазар?
Световната практика показва, че пълната забрана на търсен продукт крие повече рискове отколкото ползи и търговията не спира, а само преминава от законен в незаконен канал
Трагичните случаи на младежи, пострадали фатално, вследствие на употреба на вейпове с наркотична субстанция в тях, съвсем естествено притесняват обществото. Грижата, обаче, прерасна в политическа игра и дори се стигна до върхово постижение в родната политическа мисъл - пълна забрана на всички електронни цигари на пазара, независимо от техния статут на легални или нелегални. Твърдо решение, което ще ни нареди до страни като Северна Корея, Китай и Уганда, например, където подобен закон урежда здравния интерес на нацията.
Макар и безпокойството на пръв поглед да изглежда искрено, не можем да не се запитаме - ще реши ли пълната забрана проблема с нелегалните вейпове? A с наркотиците? А с търговията онлайн, която сякаш точно за вейпове не може да бъде овладяна, макар да е възможно иначе за други нелегални стоки? Или ще създаде още по-голям - черен пазар, с още повече и по-съмнителни опасни вещества в електронните цигари и в интернет?
Ако разгледаме ситуацията отвъд емоциите и политическия популизъм, ще открием, че основният проблем се генерира именно от черния пазар, съществуващ и сега, въпреки гръмките доклади на нашите власти за свалени 20 сайта. В трагичните случаи у нас, които нашумяха напоследък, тийнейджър е купил незаконен вейп от неизвестни хора или от сайт, а произходът на стоката със субстанциите се свързва предимно с дестинации като гореизброените.
Пълна забрана на вейпинг продукти в България би създала още повече възможности за нелегалните търговци, които вече потриват ръце, че ще запълнят празнината и търсенето на пазара. Оформилият се по този начин черен пазар ще улесни, а няма да предотврати достъпа на младите хора до електронни цигари с неизвестен произход, което ако не ги прати в болница, със сигурност ще доведе до увеличаване на употребата сред тази уязвима група.
Защо появата на черния пазар създава още повече опасности?
На черния пазар няма регулации и контрол върху качеството на продуктите. Това означава, че потребителите могат да се снабдят с течности и устройства, които не отговарят на стандартите за качество. Този риск важи и за възрастните, които при липсата на други възможности ще купуват именно от тези нелегални сайтове, защото у нас има хиляди пълнолетни потребители на вейп като алтернатива на цигарите. Вероятно много от тях ще се върнат към цигарите, които са в основата на високата ранна смъртност в България от хронични заболявания, сред които сърдечно-съдови, онкологични и респираторни диагнози. Колкото по-черно, толкова по-лесно.
Забраните в международен план не показват успешно справяне, нито с вейпинга, нито с наркотиците - напротив. Отчита се поскъпване на забранените електронни цигари, изтегляне на легалните производители и властване на продукти със съмнителни състав и производител.
Как се регулират електронните цигари по света?
Електронните цигари са обект на различни регулации. Но прави впечатление, че в по-развитите страни като Великобритания, Япония и Швеция например стимулиращият подход на властите към вейпинга и към бездимните алтернативи като цяло дава резултат в намаляване на нивата на тютюнопушенето и дори на някои заболявания, свързани с него. Пушачите от своя страна биват насърчавани да заменят цигарите с алтернативни форми на употреба никотин, сред които са и вейповете.
Сред държвите, в които вейпингът е напълно забранен са Иран, Ирак, Туркеминстан, Турция, Северна Корея, Индия, Камбоджа, Кабо Верде, Никарагуа, Уругвай, Уганда, Венецуела и други. В някои по-развити общества са забранени само еднократните вейпове - Белгия, Франция, скоро и във Великобритания. В повечето електронните цигари са подложени на строги ограничения, както е в болшинството от ЕС страните.
Бърз преглед на здравните системи и стратегии на държавите с пълни забрани не показват забележителни резултати в ограничаването нито на тютюнопушенето, нито на контрабандните канали. Според Световната здравна организация (СЗО) в 87 държави съществуват регулации на пазара, като възрастови ограничения, забрани за реклама и ограничения за местата, на които могат да бъдат използвани. Естествено, никъде не подлежи на обсъждане това, че електронните цигари трябва и са ограничени за продажба на лица под 18 години, което обаче се съблюдава единствено от легалните компании и търговци.
В България и в момента продажбата на вейпове е забранена за лица под 18 г. и принципно такава може да се извършва единствено във физически обект с лиценз за търговия с тютюневи или свързани изделия, издадени от митнически органи. Продуктите не може да се разполагат на достъпни за клиентите места, като касите. Няма и вендинг машини. Рекламата им е абсолютно забранена онлайн, тоест всички уебсайтове, предлагащи или рекламиращи вейпове, независимо от съдържанието им, са незаконни.
Връзката между черния пазар и забраните
Черният пазар на електронни цигари е особено активен в страни като Китай и Индия. В Китай, въпреки че е основен производител на електронни цигари, строгите вътрешни регулации водят до значителен нелегален пазар. Китайски бяха и веществата, които предизвикаха и кризата в САЩ преди 6 години, когато отново стана ясно, че проблемът не е във вейпинга сам по себе си, а в контрола на добавени незаконно вещества. В Индия, където електронните цигари са напълно забранени, черният пазар също е в разцвет.
Най-строгите регулации са в Бразилия и Аржентина, където контрабандата расте правопропорционално на строгите забрани. В страната на самбата и на тангото обаче не се съобразяват твърде много със забраните и да намериш забранени стоки на черно не е проблем.
И в САЩ, след като бяха въведени строги регулации и забрани за продажба на ароматизирани продукти, черният пазар бележи сериозен ръст. Много потребители се обръщат към нелегални източници, за да се снабдят с предпочитаните си продукти, което води до увеличаване на рисковете за здравето, поради липсата на контрол върху качеството.
В Европа, ситуацията варира значително между различните страни. В някои държави, като Великобритания, регулациите са по-меки и черният пазар е по-слабо развит. Островът е и мястото, което успешно намали дела на пушачите си през последните десетилетия, стимулирайки британците към преминаване на електронни цигари като средство за отказване от тютюнопушенето. Предстои през юни Обединеното кралство да наложи забрана на еднократните вейпове, основно заради екологичното въздействие от пласмасовите изделия.
В други страни, като Франция и Германия, строгите закони и високи данъци върху електронните цигари стимулират нелегалната търговия. Наскоро Белгия забрани еднократните вейпове, но властите в страната ежедневно задържат огромни количества нелегални електронни цигари, което показва, че търговията върви въпреки забраните.
* Авторът Гергана Павлова е експерт в сферата на регулациите на тютюневите продукти и научните изследвания в тази област. Изразеното мнение е изцяло лично.
НАЙ
Светът изпрати папа Франциск в последния му земен път (снимки/видео)
Огромна дупка зейна на столичното "Цариградско шосе" (снимки/видео)
Какво очаква Европа, ако САЩ спрат помощта си за Украйна
Макрон: Украйна е готова за безусловно прекратяване на огъня
Шофьор с 2,61 промила алкохол и без книжка катастрофира, 33-годишната му спътничка загина
Макрон: Украйна е готова за безусловно прекратяване на огъня
Какво очаква Европа, ако САЩ спрат помощта си за Украйна
Тръмп заплаши Москва с нови санкции, Путин обяви готовност за преговори без предварителни условия
Герасимов докладва на Путин, че Русия е възвърнала изцяло контрола си над Курска област
Светът изпрати папа Франциск в последния му земен път (снимки/видео)