Емил Велинов и Пловдивският митрополит Николай ще ръководят делегацията, в която са включени също Знеполският епископ Йоан - викарий на патриарх Максим, Величкият епископ Сионий, Траянополският епископ Киприян и свещенослужителите от БПЦ Любомир Казашки и Иван Иванов.

Министър-председателят Бойко Борисов разреши за пренасянето на Благодатния огън от Йерусалим да се използва правителствения самолет "Фалкон", каза Велинов. Той уточни, че делегацията ще отпътува със самолета от София в 5.00 тази сутрин, а в 20.00 ч. вечерта се очаква да се завърне на летище "София" .

Българската делегация ще присъства на богослужението в храма "Възкресение Христово" в Йерусалим, където над гроба на Исус Христос всяка година от небето се спуска Благодатният огън, наричан още Свещен или Небесен. На Велика събота вече над 2000 години хиляди вярващи от цял свят пристигат в Йерусалим, за да станат свидетели на чудото. Според православното вярване огънят слиза от небето само в навечерието на православния Великден и се смята, че в продължение на няколко минути той е невеществен - не топли и не изгаря. "Слизането на Небесния огън" е явление, което според църквата не може да се обясни от рационална гледна точка, а от научно гледище обяснението е невъзможно.

Същевременно хиляди християнски поклонници се събраха в Ерусалим за древния ритуал по запалването на Благодатния огън в навечерието на Възкресение Христово. Те са изпълнили до краен предел църквата "Рождество" на Божи гроб, където според християнското учение Исус е разпнат, погребан и възкръсва от мъртвите, съобщава Асошиейтед прес. Онези, които не могат да влязат в храма, чийто капацитет е до 7 хиляди богомолци, са се събрали на близките площади, за да наблюдават слизането на огъня на огромни тв екрани.

Улиците около храма са със засилено полицейско присъствие. По време на годишния ритуал православни свещеници влизат в малката пещера, където е Божият гроб, и изнасят факли с Благодатния (Свещения) огън. Православните християни твърдят, че той има небесен произход и в първите минути след появата си не пари и не изгаря ръцете и дрехите. Подробностите за източника на този огън са дълбоко пазена тайна. След като бъде изнесен, той ще бъде предаван от вярващ на вярващ. Първото споменаване на това чудо е от 4-и век. След като в ранното утро на Велика събота отворят вратите на храма, той се претърсва щателно, за да се установи, че вътре няма средства за палене на огън. След това вратите се запечатват от израелски полицаи. Около пладне вътре ще влезе патриархът на Ерусалим Теофил Трети. Той ще бъде проверен за евентуални източници на огън, след което ще се затвори в малката пещера параклис, за да се отдаде на молитви и да изчака Благодатния огън. Според преданията денят, в който Благодатният огън не слезе, ще е последен за хората в храма, а самият храм ще бъде разрушен. Затова поклонниците се пречистват, преди да пристигнат на това свято място, припомня ИТАР-ТАСС.

"Слизането на Небесния огън" е смятано за едно от големите чудеса в света. Вярва се, че огънят "идва" след молитва на Йерусалимския патриарх. Благодатният огън ще се пренесе от Йерусалим у нас за поредна година. На летището митрополити и свещеници ще вземат част от огъня, за да го отнесат в своите епархии за вечерното богослужение за Великден.

Благодатният огън ще бъде занесен и в параклиса в сградата на Светия синод, където с литийно шествие ще бъде внесен на вечерната пасхална служба в храма "Св. Александър Невски".