Увеличават с между 5 и 45% таксите в повечето университети у нас
В парично измерение повишаването е от 50 до 300 лв., спрямо размера на таксите за предходната учебна година, уточни ресорният министър
В 22 държавни висши училища размерът на таксите за обучение на студентите за учебната 2023/2024 г. се увеличава средно от 5% до 45%, тоест от 50 до 300 лв., спрямо размера на таксите за предходната учебна година. В други 11 висши учебни заведения таксите се запазват. Това съобщи пред журналисти в Министерския съвет служебният министър на образованието и науката Сашо Пенов.
Министър Пенов обясни, че общото средно увеличение на таксите в системата на държавните висши училища е до 20% и засяга предимно студентите, които се обучават в специалностите от областта на педагогическите, хуманитарните, социалните, стопанските, правните и природните науки, както и науките, свързани със здравеопазването.
За специалностите от областта "Педагогически науки" средният размер на таксата ще бъде 780 лв., за "Хуманитарни науки" - 750 лв., за "Социални, стопански и правни науки" - 900 лв. Студентите в специалностите от областите "Природни науки", "Математика и информатика" и "Технически науки" ще плащат средно 870 лв., тези от "Аграрни науки и ветеринарна медицина" - 1000 лв., в "Здравеопазване и спорт" - 1100 лв., в "Изкуства" - 1450 лв.
Средният размер на таксата за обучение в държавните висши училища за академичната 2023/2024 г. ще е 1050 лв., а за кандидатстване - 50 лв. От пресцентъра на Министерския съвет уточняват, че това касае 143 950 студенти и 4050 докторанти в редовна и задочна форма на обучение.
Средната годишна такса за обучение на докторантите в държавните висши училища е в размер на 1300 лв. За кандидатстване в БАН и научните организации ще се плаща средно 40 лв. при средна такса за обучение на докторанти в размер на 650 лева за учебната 2023/2024 година.
"Искам да подчертая, че предложенията, които се внасят в Министерския съвет във връзка с определянето на размера на таксите за кандидатстване и обучение в държавните висши училища, са основани на предложенията, постъпили от висшите училища", обясни Панов.
"Както подчертах и на заседанието, при някои държавни висши училища наблюдаваме увеличение, при други таксите се запазват. Всички размери са обосновани на чл. 95 от Закона за висшето образование. При изготвянето на предложението за акта ние сме се съобразили изцяло с предложенията, така както са постъпили от държавните висши училища", допълни още министър Пенов.
Той припомни, че финансирането на държавните висши училища се състои от два компонента - собствени приходи, които се набират от таксите на обучаващите се в тях, както и държавно финансиране.
Решението за утвърждаване на таксите за кандидатстване и обучение за следващата учебна година е взето на днешното редовно правителствено заседание.