Мит е, че повечето ромски семейства са с много деца. Ромите нямат толкова много деца, колкото си представяме, също като българите търсят късмета си в чужбина и все повече осъзнават, че образованието е ценност. Това заяви пред БТА социологът доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология на БАН, който се занимава с темата за ромската интеграция повече от 10 години.

Изследване по поръчка на "Лекари на света", което е направено през 2021 г. сред живеещите в квартал "Надежда" в Сливен, отчита спад в раждаемостта и спад в абортите. Обхванати са три поколения жени при проучването и данните показват, че има спад в раждаемостта и се повишава семейното планиране. Обикновено желаният брой деца е две или три.

Ние живеем с представите какви огромни домакинства има, които живеят от социални помощи, но в действителност социалните помощи са малки и не са достатъчни за издръжка, обясни доц. Пампоров. Ромите всъщност, според статистиката, имат с едно дете повече от българските семейства - средно в българско семейство се раждат едно и половина деца, тоест 1-2, а при ромите са 2,5 - тоест две-три, обясни анализаторът.

Според данните около 96 на сто от включените в извадката жени имат собствен опит с бременността и раждането. Обичайното място за раждане е болница. Около две трети от жените са доволни от грижите от медицинския персонал по време на раждането. Най-ниската възраст на майката в първото регистрирано в проучването раждане е 13 години, а най-високата възраст на майката при раждане на последното й дете е 38 години.

Общо взето, нагласата към здравните услуги в Сливен е по-скоро положителна, с изключение на случаите при викане на линейка за спешни случаи и болничен прием за неосигурени.

Предразсъдъците са нещо, което ни пречи да видим картината по-адекватно. Това е едно самореализиращо се пророчество, което включва нашите стереотипи в този затворен кръг, коментира още доц. Пампоров.

Според него такъв пример е, че когато става дума за извършване на престъпление, се обръща специално внимание на етническата принадлежност. Ако ром блъсне с кола някого, именно това, че е от тази общност се изважда на преден план, смята той. Голяма част от престъпленията не са свързани с роми. И ако част от тях се занимават с кражби или други престъпления, това не означава, че трябва да стигматизираме всичките 300 000, допълни изследователят.