Тодор Танев: Няма да режем Ботев и Вазов в учебниците
Министърът на образованието проф. Тодор Танев отрече МОН да намалява изучаваните произведения на български и чужди класици в учебните планове.
Той бе категоричен, че няма да се пипа обемът на изучаваните произведения от Христо Ботев, Иван Вазов и Уилям Шекспир.
Преди дни „Труд“ съобщи, че МОН обсъжда стар проект за промяна в учебните планове, който предвижда орязване и подмяна на творби на класици в учебниците.
Според източници от Софийския университет проф. Адриана Дамянова, която участва в работната група, е сред защитниците на старите проекти и настоява те да бъдат разгледани отново.
Едно от предложенията в тях е от Христо Ботев ще се изучават само две стихотворения, да отпадне „Хамлет“ на Шекспир и бъдат включени две части от „Ромео и Жулиета“, а от „Под игото“ на Иван Вазов да се изучават само две глави.
„Как ще се случи по мое време такова нещо? Вижте кой е баща ми. (Композиторът Александър Танев е написал музиката на Ботевия марш - б.р). Тази сензация е тотална лъжа. Този човек е от министерството. Трябва да го санкционирам, но той ще съди вероятно министерството. Той иска да стане директор. Не са много хората, които имат достъп до учебните планове“, обясни проф. Танев.
Скандалният проект, който бе оповестен през 2013 г. от служебния кабинет „Райков“, бе спрян от министър Анелия Клисарова. От Христо Ботев тогава отпадаха "Майце си" и "Моята молитва", „Към брата си“, „Делба“, „Елегия“, „Борба“, „Хайдути“, липсва цялата му публицистика.
Просветният министър коментира и ситуацията с въшките в училищата.
„Абсолютно всяка година има въшки. Неприятно е. Ще се вземат мерки. Случва се“, успокои проф. Тодор Танев.
Танев сподели, че всеки ден се чувства като пред класно. Една от основните му задачи била да осигури по-добри възнаграждения за учителите за следващата година.