Турция се опитва да спре изтичането на студенти към България
Проблемът не е в българската образователна система. Нарушението е на турските граждани, които са поръчали документи с невярно съдържание и са ги предоставили.
Министърът не изключва напълно участие на българи във фалшифицирането на дипломи и посочи, че ако бъдат открити виновни, ще бъдат наказани.
"Може да излезе и преподавател, който да е подпомогнал този процес, но всички разкрити в тази схема ще си получат заслуженото, заяви Игнатов, цитиран от БГНЕС.
Дипломите, съдържащи невярно съдържание са подменени вторично, обясни министърът. Те са легализирани в МОМН, получили са и апостил от МВнР и едва след това е подменено приложението на дипломата с други оценки и хорариум.
По думите на Игнатов официалната информация по въпроса, с която разполагат българските власти, е оскъдна.
"Официално сме информирани за един случай и то за приложение в нея, но в пространството се говори за още. Но дори и да са десет, това не е повод една страна да спре легализирането на дипломите на друга", категоричен е министърът. Турската реакция е дошла след оплакване на турски студенти в България при среща с турския посланик.
По-рано стана ясно, че конкретният случай, станал формален повод за решението на турската страна, е фалшива справка, установена след запитване за общо пет потенциално нередовни документи, издадени от Медицинския университет. Става дума за диплома от 1994 г., на която е подменено приложението.
Игнатов изтъкна, че в МОМН са изпратени общо 56 запитвания за 83 дипломи, които са били проверени и сред тях няма нито една фалшива.
Нямаме друга информация, освен тази, която е качена на интернет страницата на YOK, призна министърът.
Предстои делегация, водена от образователния министър да замине през август за Турция, за да води разговори по този въпрос. Броят на турските студенти в България през последните години е нараснал значително. Преди 5 години те са били близо 4000, а през тази година те са вече 6494.
Междувременно днес Съветът на ректорите настоя правителството да изпрати протестна нота до YOK и да отнесе въпроса до Европейската комисия.
По-рано председателят на Съвета на ректорите и ректор на Медицинския университет в София проф. д-р Ваньо Митев заяви пред БНР и ТВ България Он Ер, че решението на Турция да замрази признаването на български дипломи и академични справки е дипломатически проблем и няма общо с качеството на българското висше образование.
"Фалшифицирането на дипломи става извън университетите, така че аз не виждам къде е нашата вина, къде сме ние в цялата тази схема", каза проф. д-р Митев.
Той изтъкна, че мнението на членовете на Съвета на ректорите е, че действителната цел на турската реакция е да се намали отливът на турски студенти към външни пазари и в частност този у нас.
"Има сведения, че в последно време в Турция са открити съвсем набързо около 15 нови частни университета, само и само да бъде ограничен притокът на турски студенти към България", подчерта той.