Цветеслава Гълъбова за самоубийството на психично болния мъж: Спешен случай не се връща
30-годишният столичанин се хвърляше между колите на столичен булевард, полицията го задържа, а от "Спешна помощ" му поставиха инжекция и го пуснаха заради липса на болнични места
"Спешен случай не се връща. Закарва се в най-близкото лечебно заведение. И ако трябва, се изкарва кушетка в коридора, но не се връща" - това заяви д-р Цветеслава Гълъбова - директор на Държавна психиатрична болница "Св. Иван Рилски" пред БНТ.
Повод за коментара й стана самоубийството на 30-годишен мъж в столицата само ден след като полицията го задържа за хвърляне между колите на столичен булевард, но от "Спешна помощ" му поставиха успокоителна инжекция и човекът беше пуснат да се прибере вкъщи.
Впоследствие обяснението беше, че не е имало свободни легла в психиатрични центрове и болнични отделения. Само 24 часа по-късно болният се хвърли от петия етаж на жилищна сграда и загина.
В същото време места в лечебните заведения за психично болни е имало, стана ясно още вчера от думите на здравния министър Силви Кирилов - в София са били незаети поне 10 легла, така че е имало как мъжът да бъде настанен за лечение.
"Човекът, който се хвърляше пред коли, а вчера се самоуби, е трябвало да бъде прегледан от психиатър и да бъде приет в лечебно заведение, заяви Гълъбова.
Наличието на свободни легла, а в същото време връщане на пациенти, д-р Гълъбова обясни така:
"Не се хоспитализират пациентите навреме, поради което светят като заети легла, а те дефакто не са заети. И това принуждава "Бърза помощ" да обикаля по лечебните заведения. Да се звъни и да се пита - има ли легла, няма ли легла. И на практика никой не проверява дали не си скрил някое място", заяви психиатърът.
По думите й единият проблем, който съществува, е, че легла има, но персонал няма.
"Леглото и луксозната стая само по себе си, а нашите не са и луксозни, не лекуват. Трябва персонал. Недостигът на персонал е огромен. Няма никакъв стимул да се работи повече за по-добро заплащане. Няма и клинични пътеки", добави тя. Психиатричната помощ у нас се издържа директно от Министерство на здравеопазването и неговия бюджет, а не от НЗОК.
"Цялата гама от специалисти, които работят с психичноболните хора не достигат. И причините за това са изключително ниското заплащане и липсата на възможност за истинско кариерно развитие", обобщи д-р Гълъбова.
Тя посочи, че стартовата заплата за лекар без специалност е 2000 лева, чисти получава около 1600-1700 лева. И допълни, че началникът на отделението в нейната болница, който е с 46 години стаж, получава чисти 3003 лева.
"Втората причина, поради която се казва, че няма легла, а легла всъщност има, е недобрата организация, която позволява да се прави и подбор на пациентите според тежестта на заболяването, а това е свързано със самия начин на финансиране", добави психиатърката.
Третата причина са живеещите в държавните психиатрични болници с тежки психични проблеми по социални причини - защото нямат близки или са ги изоставили.
Зачестилите случаи на инциденти с участието на психично болни провокираха депутатите да обсъдят законодателни мерки за реформиране на психиатричната помощ по време на заседанието на здравната комисия в четвъртък, а здравният министър Силви Кирилов обяви, че започват ремонти и строителство на 18 психиатрии.
Психиатричните болници в страната са с 1922 легла, като 146 от тях са за дневен стационар, сочат данните на Министерство на здравеопазването. В центровете за психично здраве леглата са 1022, като от тях 746 са за дневен стационар.