С МЕ уточняваме всички възможни законодателни или други инициативи в краткосрочен план - до края на март, така че да се облекчи натискът върху крайните цени на тока, коментира пред журналисти председателят на ДКЕВР Светла Тодорова, цитирана от БТА.

Тя вече каза, че промяна в цените ще има или през април, или през юли.

По думите на Тодорова е изработена програма с краткосрочни и по-дългосрочни цели, която е получена в ДКЕВР вчера.
Предстои съвместна работа за предприемането на всички необходими действия преди да пристъпим към промяна в цените, т.е. промяната в цените ще зависи от резултатите от тези действия, уточни тя.

Сред краткосрочните цели, заложени в програмата, са преговори с американските централи, възобновяемите енергийни източници и когенерациите, посочи Тодорова. Според нея, тези, които не произвеждат по високоефективен начин, може да бъдат изключени от преференциалните цени.

По информация от МЕ преговорите с американските централи би трябвало да завършат до края на февруари, коментира още председателят на ДКЕВР.

Една от мерките предвижда намаляването на цените на изкупуваното електричество от биомаса. Според депутата от ГЕРБ Делян Добрев това е поредният балон в енергетиката.

Инвеститорите в тези производства мигновенно реагираха на намеренията на ДКЕВР.
Предлагаме цените да останат такива, каквито са, динамиката не се е променила много, действащите цени са "на ръба" да устроят който и да е инвеститор
, каза Андрей Бъчваров - председател на Българската асоциация по биомаса. Според него регулаторната комисия не е взела предвид всички разходи по събирането на дървесната биомаса, с която работят централите.

Подобни централи имат огромен екологичен и икономически ефект, в Смолян се строи централа за 18 млн. лева, с която ще бъдат открити между 70 и 140 работни места. Опитваме се да осигурим безплатно отоплението на общината, на болница и на детски учебни заведения, коментира той.

Запитана за наказателните постановления на електроразпределителните дружества и тяхната стойност, Светла Тодорова каза, че по половината констативни протоколи за установени нарушения са издадени наказателни постановления и процесът по подписването им продължава.

Вчера съм подписала още 60, всяко едно нарушение е на стойност 20 хиляди лева, отбеляза тя. За оценените като маловажни са дадени предписания за отстраняване, каза Тодорова.

ЧЕЗ: Над 40% от абонатите на ЧЕЗ с по-високи сметки