Вече са издадени 27 заповеди поради възникнала непосредствена опасност от срутване вследствие на активизирани свлачищни процеси на улиците "Св. св. Кирил и Методий" - 8 къщи, "Моряшка" - 1, "Чонгора" - 3, "Розова долина" - 2, "Младост" - 5, "Борис Киряков" - 2, "Найчо Цанов" - 2, "Тимок" - 1, "Маркови кули" -
1, "Пролет" - 2, съобщиха от общината.

Сградите се ограждат със сигнална лента, а до 6 часа от получаване на заповедта собствениците са длъжни да предприемат мерки за освобождаването им.

След изтичане на този срок ще бъдат спрени токът и водата, а при нужда ще се търси съдействие от МВР.

Заповедите подлежат на обжалване, но то не спира тяхното изпълнение.

Снощи са връчени 16 от заповедите, сградите са напуснати доброволно, но никой от собствениците не е поискал настаняване в базата, осигурена от общината.

Имотите се охраняват.

Вижте снимки от квартала >>

Междувременно главният архитект на Варна Виктор Бузев призна, че над 50% от къщите в „Аспарухово" са незаконни, а на тяхно място е трябвало да има отводнителни канали. По думите му трябва да се вземат спешни и категорични мерки, за да не се случват повече такива традегии.

„В цяла България тези махали (част от кв. "Аспарухово" е от ромски къщи - б.р.) са ситуирани в места, които са водосбори", коментира Бузев пред Нова телевизия.

Според него тези къщи се "появяват" за 24 часа.

Той беше категоричен, че общината е взела мерки за строеж на канали преди повече от 40 г. Имало изработени проекти за двете дерета, с които  кандидатствала за финансиране. Плановете били одобрени, но през годините не са намерени пари.

"Ако тези охранителни канали бяха направени, тази трагедия можеше и да не се случи. Те са направени именно за това количество валежи, което се изсипа преди три дни. За да бъдат изградени тези канали, къщите щяха да бъдат съборени",
заяви още главният архитект.

Арх. Христо Топчиев, преподавател във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, пък потвърди пред БНР, че западното дере над кв. „Аспарухово“ на практика свършва в жилищни постройки и се изтича по улиците. Дерето е с ширина около 20 м в неурбанизираната част, с дълбочина от 8 м и свършва в канал, който е широк около 2 м и дълбок около 1 м.
Според Топчиев трябва всички сгради там да бъдат премахнати.

Вчера и транспортният министър коментира, че трагедията във Варна е станала заради слабости в строителството.

Днес, в деня на траутр, във варненския катедрален храм „Свето Успение Богородично” имаше заупокойна молитва в памет на загиналите, на която бе президентът.

"Кметът и областният управител не трябва да бъдат на бюрата си, а на място. А комисиите трябва да заработят денонощно. Няма място за вайкане, а за целенасочен труд", призова Росен Плевнелиев.


АНКЕТА: Какви са причините за трагедията във Варна?


АНКЕТА: Подготвени ли сте да реагирате при природни бедствия?

КРЪСТОСАН ОГЪН: За действията на общината и държавата във Варна