След слабия интерес от страна на украинци да бъдат преместени от хотели по морето във ведомствени бази във вътрешността на страната, 57 души все пак са пристигнали снощи в Паничище. А днес близо 80 украински бежанци отпътуваха от Варна, докато хиляди все още са в хотели по българското Черноморие. Хотелиери се оплакват, че с 15-те лева държавата ги кара "сами да ги изгонят".

Вчерашната акция започна с фалстарт, като планът бе 180 души да бъдат настанени в Рибарица, а 120 - в Паничище. От Варна потеглиха само петима, а от Бургас - 57. Шефът на държавната агенцията по бежанците Мариана Тошева, която е на място в морската столица, обясни пред bTV, че във вътрешните групи на украинските бежанците циркулирала информация да не се подписват в документите за преместване по ведомствени бази. 

"Въпреки подготовката и направените списъци в момента, в който се появиха автобусите, една голяма част от хората отказаха да се качат. Едни казват, че ще останат в хотелите до 31 май, до края на програмата, а други - ще преценят какво да направят на собствен ход", каза Тошева. 

По думите ѝ притесненията на бежанците са да не останат без лекарства или достъп до аптеки, но тя уверява, че това няма да се случи. "Има подобрение на базите. Още снощи няколко ведомства отвориха своите бази и сме спокойни с осигурените места. Продължават и днес разговорите за други бази, които не са подадени, а са подходящи", обясни Тошева и добави, че очаква бройката на желаещите чувствително да нарасне. 

Заместник областният управител на Бургас Тодор Иванов пък обясни, че повечето бежанци се притесняват, че не знаят къде отиват. "Информацията не я оповестяваме от съображение за сигурност", добави той. Междувременно в Бургас автобуси чакат около 400 човека, които да се преместят във ведомствените бази. 

Снощи от гарата в Бургас потеглиха два автобуса. Те пристигнаха в София късно вечерта, където доброволци ги посрещнаха със сандвичи и вода, съобщава БНР. След това отпътуваха за базата в Паничище, където са пристигнали около полунощ. Двата автобуса са били охранявани от патрулни коли.

25 семейства са настанените в Паничище бежанци, каза пред БНР Петко Александров от пресцентъра на БДЖ: "Имат си пълен храноден, базата е оборудвана, напълно заредена, за да им осигурим пълните условия за нормално живеене там, с хранене три пъти на ден. Там имат на място персонал, готвачи, храната не е кетъринг, храната на място се приготвя...Всичко е безплатно, да, това е по програмата, която си е националната програма за бежанците".

Близо 80 украински бежанци, основно жени и деца, пък отпътуваха днес от Варна с влака за София, като към композицията бяха свързани три допълнителни вагона. Те ще бъдат настанени в бази в Рибарица, Паничище и Велико Търново. По предварителни данни днес от крайморския град трябваше да отпътуват близо 140 души.

Украинските граждани, живели досега в хотели в комплексите около Варна, бяха докарани до жп гарата с четири автобуса. Тези от тях, които изразиха готовност да отговарят на въпроси на медиите, посочиха, че не са недоволни от преместването си във вътрешността на страната и благодариха за подкрепата, която получават у нас, съобщава БТА.

В хотелите по Черноморието са останали около 20 хиляди украинци.

В същото време управители на хотели казват, че "не искат да участват в програмата за подпомагане, защото 40-те лева, които държавата дава са малко за нормално обслужване, а 15-те лева от 1 юни ще са още по-малко". В Банско, от стотици хотели, само пет са приели бежанци. Според Мария Анастасова, управител на хотел в зимния курорт, по този начин държавата е "прехвърлила топката самите хотелиери да изгонят украинците", защото "смешните 15 лева не стигат почти за нищо". 

"Знаем какво е тяхното положение, влизаме им в положение, но държавата не си свършва работата", казва Анастасова пред БНТ. В нейния хотел има настанени 140 души. До 31 май някои от тях искат да се приберат в Украйна, други намират квартири, защото са уведомени, че не могат постоянно да живеят в хотела. От 1 юни ще останат 100 души, на които им е казано, че могат да останат още месец. 

Според управителката от 1 юни храната ще е по-малко, ще се наложи да се съберат повече хора в помещение, защото има калкулация колко струва една стая. Отделно от това по думите на Анастасова помощите от държавата непрекъснато се бавели.