Починалата в спешното отделение във Враца жена се е лекувала от настинка от понеделник миналата седмица.

Това разказа пред bTV мъжът, с когото тя е живеела - Николай. В неделя е била адекватна и в кондиция, но през нощта се почувствала много зле и започнала да има затруднения с дишането.

Тогава Николай звъннал на Спешна помощ и повикали линейка. От там му казали да ѝ измерят температурата и да видят дали това е причината за затрудненото дишане. След това попитали мъжа не може ли сам да я закара в болница, защото живее в града.

Тогава Николай решава да не губи време и я кара с колата си в болница. Според него, ако веднага на място са излезли лекари, е можело да има възможност да бъде спасена.

"За мен се загуби време, не беше хуманно", каза Николай.

Сестрата на починалата Миглена каза, че роднините ѝ ще се грижат за нейния син.

"Ако не майка и татко, ние със съпруга ми ще сме приемни родители и ще го гледаме", каза Таня.

От прокуратурата ще изиска ексхумация, но близките ѝ не знаят нищо за това. Те заявиха, че не са съгласни на подобно действие.

Близките на починалата жена отново планират протест тази вечер с цел човешкият живот да е по-ценен от документацията и повече дете да не се налага да е свидетел на смъртта на родителя си.

Според РЗИ-Враца, около 6 минути е продължило бавенето на регистратурата на жената 

Това показва първоначалната проверка на РЗИ-Враца.

"В клипа ме шокира това, че за пациентката в безпомощно състояние не се предприеха незабавни реанимационни действия", каза в ефира на bTV д-р Орлин Димитров, директор на РЗИ-Враца.

Главният държавен инспектор доцент Ангел Кунчев определи случая с починалата в спешното отделение жена във Враца като смесица от непрофесионализъм и липса на хуманизъм.

"Естествено, че ще има проверки и вероятно фактите е излязат. Но трябва ли да си върховен специалист, за да видиш, че в случая става въпрос за чисто човешки отношения. За мен тук има смесица от тотален непрофесионализъм и липса на хуманизъм, на емпатия", заяви доц. Кунчев.

"Жената се бореше за живота си и ѝ оставаха минути и това беше очевидно дори за неспециалист", допълни той.

По думите му, ако е потвърди това, че е била с белодробна емболия, това е състояние, което изисква изключително спешна намеса на много високо медицинско ниво. Шансът да бъде спасена е минимален, но не там е проблемът. Проблемът е, че медицинско лице вижда човек, който е в много тежко състояние и се занимава с глупости", каза още доц. Ангел Кунчев.

"Затова е Спешна помощ - първото, което трябва да направиш, е да спасяваш живота. Да, важно е човекът да влезе регистриран с всички документи, за да знаем за кого става въпрос. Важно е да имаме резултат от теста за коронавирус, за да не създадем риск за другите, но всичко това може да са последващи действия", смята главният държавен инспектор.

"Ние не сме богове, ще има смърт. Но когато тя е толкова нелепа, естествено ще има и реакция на хората. Има проблеми в системата, където липсва човещина. В това отношение системата има нужда от много промени и развитие", заяви Кунчев.