С инвестиция от над милиард лева в следващите 4-5 години ще бъдат реконструирани стари и изграждани нови стотици километри водоснабдителни и канализационни мрежи, нови станции за пречистване на питейна вода и модернизиране на две съществуващи такива съоръжения. Предвижда се и построяването на три нови станции за отпадни води, ще бъдат обновени и седем стари.

Договорите по процедура "Изграждане на ВиК инфраструктура за седем ВиК оператора" по Програма "Околна среда" 2021-2027 г. бяха подписани днес в МОСВ от двама министри - на околната среда и водите Манол Генов и на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов и директорите на ВиК операторите в Габрово, Плевен, Търговище, Йовковци - Велико Търново, Хасково, София-област и Добрич.

Стойността на седемте договора е 1 061 891 040 лева, от които 761 691 326 лева са безвъзмездна помощ. 320 199 527 лева пък са съфинансиране, осигурено като собствен принос от бенефициентите, като в приноса на бенефициентите е включен и ДДС.

Инвестициите ще бъдат на територията на 21 агломерации в страната, обслужвани от седемте ВиК оператора.

Предвижда се изграждане и реконструиране на съоръжения за пречистване на отпадни води в Ихтиман, Елин Пелин, Свиленград, Балчик, Албена, Каварна, Горна Оряховица - Лясковец.

По проекта се очаква и да бъдат изградени или реконструирани съоръжения за пречистване на питейни води в Йовковци, Севлиево, Търговище, Свиленград, Хасково и Димитровград. 

Проектите трябва да бъдат завършени в срок от 5 години, като е планирано да бъде изградена 210 км канализационна мрежа, ще се подновят 220 км водопроводи и ще се построят 77 км нови. Ще се строят общо 10 пречиствателни станции за отпадни води и 6 за питейни, ще се модернизират и вече съществуващите в Хасково и Димитровград. 

"Това е изключително добър напредък, понеже напоследък и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, и Министерството на околната среда и водите сме критикувани за безводието в страната", каза министърът на околната среда и водите Манол Генов преди подписването на договорите.

Министрите Манол Генов (д) и Иван Иванов (л) и управителят на ВиК Добрич Николай Николов

Снимка: БТА

По думите му с предстоящата инвестиция ще се намалят голяма част от загубите в тези дружества. "Някои от тях, според доклад на КЕВР, са с едни от най-големите загуби и ще бъдем изключително стриктни по отношение на контрола", каза още министър Генов.

"Една от основните задачи е решаването на проблемите във ВиК сектора и реализирането на подобна инвестиция е важно, защото средствата, които ЕС инвестира у нас, имат за цел опазването на околната среда и намаляването на загубите на питейна вода, които са един от съществените проблеми в ежедневието ни", каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.

Той посочи още, че съблюдаването на изпълнението на проекта ще бъде изключително стриктно. Иванов допълни, че проблемите във водния сектор са основен приоритет на новото правителство. А анализ показал, че са необходими над 30 млрд. лв., за да се обхване целият сектор.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов и министърът на околната среда и водите Манол Генов

Снимка: БТА

Иванов допълни, че тази година се очаква да бъде пуснат язовир "Луда Яна", започнала подготовка за строителството и на язовир "Черни Осъм".

От Враца, където се срещна с местната власт, вицепремиерът Атанас Зафиров също коментира подписания днес договор.

"Днес стартира решаването на един много важен проблем, свързан с ВиК инфраструктурата. Средствата ще бъдат вложени в изграждане на пречиствателни станции и канализационни мрежи и, не на последно място, ще се намалят загубите по преносната мрежа", каза Зафиров, цитиран от кореспондента на БТА Лиляна Рашкова. 

На подписването на договорите в МОСВ присъстваха двама министри и директорите на ВиК операторите в Габрово, Плевен, Търговище, Йовковци - Велико Търново, Хасково, София-област и Добрич

Снимка: БТА

Поздравителен адрес за събитието изпрати Андреас фон Буш, началник-отдел "България, Словения и Унгария" на ГД "Регионална и селищна политика" на ЕК. В него се казва:

"Благодарение на тази инвестиция още 7 региона ще се възползват от модернизирани системи за водоснабдяване, събиране и пречистване на отпадъчни води в съответствие със стандартите на ЕС. Опазването на качеството на водите е крайъгълен камък както на общественото здраве, така и на опазването на околната среда, и тази инициатива ще има дълготрайни ползи не само за населението на България, но и за нейната околна среда и богата природа, като гарантира тяхната защита и устойчиво поддържане за бъдещите поколения".