Ректорът на УНСС: Идеята за сливане на университетите няма да е работеща
МОН обмисля варианти за обединяване на някои висши училища под различни форми в съответствие със Стратегията за развитие на висшето образование и с цел повишаване на качеството
Идеята за сливане на университетите няма да е работеща. Това каза в ефира на "Твоят ден" по "Нова нюз" ректорът на Университета за национално и световно стопанство /УНСС/ проф. Димитър Димитров във връзка с обсъжданите от Министерството на образованието и науката варианти за бъдещето на висшите училища, съобщи пресцентърът на УНСС.
По думите на проф. Димитров ректорите биха подкрепили подобни действия, ако има основателни причини за предприемането им.
"На този етап не мисля, че това ще е работещ вариант. Университетите са в преходен период, оценяват ни по нов начин, има и редица пренастройки в системите ни. На 22 февруари предстои Общо събрание на ректорите - там очакваме да научим повече за идеята на МОН", обясни ректорът на УНСС.
Проф. Димитров коментира, че проблемът с качеството на предлаганото образование в университетите е вечен. "МОН има достатъчно механизми, чрез които да влияе върху качеството. Системата ни мина през редица реформи. Към момента 30-40 процента от бюджетите ни са насочени към повишаване на качеството, а не са само за бройка студенти. Ако идеята за сливане е обвързана с оптимизация, не би трябвало да е свързана само с пари", каза ректорът на УНСС.
На 3 февруари от пресцентъра на МОН съобщиха, че Министерството на образованието и науката обмисля варианти за обединяване на някои висши училища под различни форми в съответствие със Стратегията за развитие на висшето образование и с цел повишаване на качеството.
"Обсъжданите варианти нямат нищо общо с тиражираната в медиите информация за създаване на мегаструктури и намаляване на държавните висши училища от 38 на 16. Официалната позиция на МОН ще бъде представена пред Съвета на ректорите на 22 февруари тази година", съобщиха тогава от Министерството на образованието и науката.
Идеята за сливане на висшите училища разбуни академичните среди.
Първите реакции на пловдивски ректори беше, че идеята за окрупняване ще има силен отпор от академичната общност. Аргументите им са, че ефектът от механичното сливане на специализираните висши училища в огромни тромави административни структури най-вероятно няма да допринесе особено за подобряване на управлението им и за качеството на образованието.
Ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков коментира, че окрупняването трябва да се случва на доброволен принцип и чрез консорциуми, а не чрез механично закриване на сегашните университети като юридически лица.
Бившият министър на образованието и декан на Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" Даниел Вълчев пък припомни, че сиването на университети е много стара идея, дори отпреди той да стане министър, защото в България има над 50 висши учебни заведения, някои от тях са малки. "Ние имаме 3-4 пъти повече университети, отколкото други държави, така че аз считам тази мярка за правилна, но дълбоко се съмнявам, че тя ще се случи", смята проф. Вълчев.