Психиатър: Кристиан Николов е взел ужасяваща комбинация от наркотици
Употребата им те кара да забравиш кой си, твърди д-р Цветеслава Гълъбова
Кристиан Николов е взел ужасяваща комбинация от наркотици. Това каза пред bTV директорът на държавната психиатрия "Св. Иван Рилски" д-р Цветеслава Гълъбова, коментирайки случая със зловещата катастрофа, при която загина журналистът Милен Цветков.
Припомняме, че шофьорът на джипа - 22 годишният Кристиан Николов, врязал се с висока скорост в колата на Цветков, е бил под въздействието на комбинация на четири наркотика.
"Комбинацията е ужасяваща, защото имаме три психостимуланта - марихуана, амфетамин и кокаин, плюс един седативен наркотик - лексотан. Тези, които употребяват комбинацията, целят това, което са чули - че трите психостимуланта ще ги "вдигнат", а седативният наркотик ще ги успокои. В средите на злоупотребяващите с наркотици се носят всякакви легенди и се правят всевъзможни комбинации, вследствие на което се стига до подобни чудовищни престъпления. Тези комбинации те карат да забравиш кой си, но това не означава, че не носиш отговорност", посочи психиатърът.
Д-р Цветеслава Гълъбова смята, че има защо да сме възмутени, защото този случай поставя доста сериозни въпроси към цялото общество. От това как си възпитаваме децата и как заместваме емоционалната грижа с материални придобивки, а после виждаме и резултата от това.
По думите ѝ в последните години се наблюдава ръст на употребата на наркотици и на алкохол и толерантност в обществото към това.
"Зависимите хора следва да бъдат лекувани, защото това са психични заболявания. И сега в Наказателния кодекс се предвижда принудително лекуване на хора, които са извършили престъпления и могат да носят отговорност. Ако се има предвид принудително лекуване в сега действащите психиатрични болници, това не ми звучи сериозно", добави тя.
"Не е ясно кой ще лекува тези хора. Няма кадри - има доста тежък недостиг на психиатри, психолози и медицински сестри. Не ми допада идеята, че всичко се случва набързо, ще бъде променен закона и ще се каже, че проблемът е решен. А трябва да работим още на входа на тази система, трябва превенция. Тази психиатризация на проблема няма да го реши", завърши д-р Гълъбова.