В протеста се включват също лаборатории, частни и общински болници, съобщиха bTV и БНР.

Точно в 8 часа личните лекари в Кюстендил и Дупница започнаха протеста си. Кабинетите им останаха затворени за пациенти. Сред тях е и доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

"Политиката в здравеопазването върви в грешна посока.Това, че осигуряваш малко повече направления, това е консуматорската политика. Ако се даде свобода на нас да вършим работата си, а не да бъде ограничавани – ефектът ще е много по-добър. На нас ни е дошло до гуша. Ползвам възможността да се обърна директно към премиера, когато говори за едни милиони, нека да знае, че нашият бюджет е много по-малко от тези милиони и ние нямаме нищо общо с тях", заяви доц. Киров, цитиран от "Фокус".

Вчера премиерът Бойко Борисов разкритикува остро личните лекари.

"Всяка година ли трябва увеличение? Подобрение в здравеопазването за тази една година има ли, че да има повече увеличение? Непрекъснато всеки само повече увеличение да има. Защо обучава държавата 6 години студенти безплатно за тях? Всички данъкоплатци плащаме да ги изучим да станат лекари и без абсолютно никакъв ангажимент след това отиват в чужбина. Това правилно ли е?”, попита Борисов, цитиран от "Фокус".

Медиците обясниха, че днешните протести не са свързани с пари, а с факта, че ще бъде затруднена тяхната работа.

Нас ни превръщат в писарушки, а не в хора, които трябва да преглеждат пациентите“, каза една от протестиращите.

Лекарите обаче изтъкнаха, че са осигурили по един кабинет с двама специалисти в двата града, в които ще се преглеждат пациенти, за да не натоварят колегите си от Спешна помощ.

Промените в здравната система не постигат целта си за подобряване на медицинското обслужване, смятат личните лекари. Според тях състоянието на здравната система е достигнало критичната точка на хаоса и предлаганите от министерството промени не водят до развитие и подобрение.

Не можем да се съгласим с продължаващия хаос в здравната реформа, който влоши качеството на медицинската услуга, тъй като ние сме длъжни да спазим едни правила, които не подобряват качеството, а напротив, категорична д-р Петя Дакова, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Плевен. 

Икономията на средствата не трябва да бъде за сметка на здравето на пациентите и не трябва да бъде за сметка на упреци към нас лекарите като съсловие, че ние не можем да си свършим добре работата, добави д-р Дакова.

"Основната цел на протеста е да се решат проблемите в полза на личните лекари, да се променят условията за достигане на корекции на нормативните документи и на по-добра чуваемост от страна на институциите спрямо общопрактикуващите лекари", се казва в мотивацията на протеста на личните лекари например от Кюстендилска област.

Наистина има увеличение за първичен преглед с около 408 хиляди броя, но това, като го разделиш на всички български граждани за осем месеца само, се получава, че на един човек се падат 9 хилядни от едно направление месечно, обясни шефът на Сдружението на общопрактикуващите лекари доц. д-р Любомир Киров.

Личните лекари очакват подкрепа от колегите си в болничната и специализираната доболнична помощ. 

В петък Българският лекарски съюз сне доверието си от Министерството на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса. 

Ден по-късно спешните медици и пациентски организации се разграничиха от БЛС и от протестните действия като подкрепиха министър Петър Москов. 

От Министерството на здравеопазването изразиха съгласие с оценката, че до този момент дейността на общопрактикуващите лекари е била трайно пренебрегвана и недофинансирана.

Затова една от преките цели, които този екип на МЗ си поставя е да прекрати тази практика и да превърне извънболничната помощ в модерна и максимално задоволяваща нуждите на българските граждани, като за тази цел са предприети конкретни мерки.

Правителството прие миналата седмица Националната здравна карта (НЗК) на България. В нея се отчита недостиг от над 470 лични лекари.

АНКЕТА: Одобрявате ли работата на министър Петър Москов?