Прокуратурата вика Бойко Рашков на разпит за "Хемус"
Наблюдаващите прокурори са преценили, че той трябва да бъде призован като свидетел, уточни говорителят на СГП
Вътрешният министър Бойко Рашков ще бъде призован като свидетел на разпит в прокуратурата заради разследването по магистрала "Хемус". Това обяви говорителят на СГП Десислава Петрова на извънреден брифинг. Тя цитира интервю на Рашков по БНР на 23 декември, в което той посочва, че за него "не е тайна" къде са отишли финансовите потоци от "Хемус".
Още по темата
На базата на това негово изказване "наблюдаващите прокурори са счели за необходимо същият да бъде призован и да заяви в качеството си на свидетел всичко, което му е известно", заяви Петрова.
"От казаното следва, че той разполага с конкретна информация за начина на трансфериране на финансовите средства до крайните получатели, макар че ГДБОП не са ги доскладвали в Софийска градска прокуратура. Доц. Бойко Рашков се явява основен свидетел, който би могъл да спомогне. Затова ще бъде призован по установения от закона ред, за да даде в качеството си на свидетел пред прокурорите каква информация му е известна за паричните средства и всички други обстоятелства, които са му известни по делото", заяви говорителят на СГП. "Това е единственият начин известните на г-н Рашков факти да бъдат закрепени като доказателства в наказателния процес, за да се постигне осъдителна присъда", допълни Петрова.
Г-н Рашков ще бъде призован и се очаква поведението му да бъде като на всеки един гражданин и да съдейства на прокуратурата, допълниха от обвинението.
Оттам подчертаха, че до този момент нито разследващите полицаи, нито ГДБОП са предоставили на прокуратурата някаква информация за данните и фактите, с които разполагат и които са събрали по време на разследването.
В това число - относно движението и местонахождението на паричните средства, включително и за това къде биха могли да са трансферираните суми след преминаването им през т.нар. фирми-бушони. Не са предоставили на прокурорите и данни "за възможното лице или лица, както и юридически такива, които може да се разглеждат като евентуален краен получател на инкриминираните парични средства".
"В случай, че министър Рашков посочи в своите показания конкретни физически лица или търговски дружества, от страна на СГП ще бъдат извършени всички възможни, съгласно Наказателния кодекс, действия, като разпити, претърсвания и изземвания на визираните от вътрешния министър парични средства, за които има данни, че са придобити по престъпен начин", обеща Петрова.
На 21 декември Софийският апелативен съд постанови мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо Борислав Колев, обвиняем за изпиране на над 53 млн. лв., предназначени за ЛОТ 5 от Автомагистрала "Хемус". Определението бе постановено във връзка с протест на Софийската градска прокуратура срещу определената от първоинстанционния съд мярка за неотклонение "домашен арест".
В същия ден единственият обвиняем по аферата "Хемус" до момента се срещна с вътрешния министър и главния прокурор.
Обвиняемият по делото 3 пъти е отказвал да даде обяснения пред органите на МВР, тъй като се съмнявал в действията на ГДБОП, разкри още Десислава Петрова. На разпит пред СГП той е описал част от схемата, по която парите са стигнали до него и е поискал да се свалят повдигнатите му обвинения, допълни прокурорката.
А ден по-късно, на 22 декември, наблюдаващите прокурори разпитаха обвиняемия пред неговия защитник и пред съдия от Софийски градски съд, като по време на този разпит той е потвърдил твърденията, които е дал пред прокуратурата предишния ден. "Извършили сме следствен експеримент с обвиняемия с оглед установяването на движението на паричните средства", уточни още говорителят на СГП.
"Предметът на разследването по това досъдебно производство е в изключително голям обем и не включва само дейността на обвиняемия. Разследват се и множество физически и юридически лица", обясниха от Софийска градска прокуратура. Като добавиха, че се разследват и данъчни измами, а всички факти и доказателства прокурорите са си събрали сами, без съдействието на полицейските органи.
Разследването по "Хемус" породи голямо напрежение между МВР и прокуратурата. От обвинението се оплакаха от натиск, оказван от ГДБОП върху наблюдаващите прокурори.