Срещу Илиева бяха повдигнати обвинения, че сама е фалшифицирала дипломата си за висше образование от Германия, както и че е представила пред Министерството на образованието още четири фалшиви документа, свързани с образованието, за които обаче няма данни кой ги е съставил.

Делото започна днес и приключи само за няколко часа. Подсъдимата се призна за виновна и поиска сключване на споразумение. Прокурорът Виктор Тарчев заяви, че ще се съгласи, само ако Илиева бъде наказана със затвор или с условно наказание с най-високата степен на отлагане - до 5 години, предаде БНР.
В крайна сметка в споразумението бе записано, че защитата и обвинението предлагат на съда да одобри наказание от 3 години условно с 5-годишен изпитателен срок. Прокурорът изтъкна чистото съдебно минало на бившата директорка на ДФ "Земеделие" и фактът, че тя е майка, съобщи БГНЕС.

След кратък размисъл съдът одобри споразумението с мотива, че престъплението, което е извършила Илиева, не е довело до имуществени вреди. Магистратите взеха предвид факта, че е майка на малко дете, че не е била осъждана досега и че когато е фалшифицирала дипломата си, е била много млада, предаде "Фокус".  Тя оглави фонда едва на 28 години.

Решението на съда не подлежи на обжалване или протест. Магистратите отмениха мярката за неотклонение "подписка" на Калина Илиева и я задължиха да заплати разноските по делото в размер на 1408 лева.

Прокурорът определи присъдата като справедлива. „Решението на съда е законово обосновано. Налице са предпоставките за сключване на споразумение в този размер. Ако подсъдимата се беше признала за виновна по-рано и беше поискала провеждане на съкратено съдебно следствие, тя щеше да получи наказание пробация. По-близко по вид наказание е това, което е определено в момента”, мотивира се обвинителят.

Самата Илиева отказа да коментира пред журналисти.

По-рано на въпрос на съдията с какво образование е, тя отговори - средно.
Оказа се, че Илиева е получила преписка от обвинителния си акт едва в събота. Първоначално тя опита да каже, че заради това не е успяла да организира защитата си, след което обаче нейните адвокати заявиха, че са готови на споразумение.

Ако делото беше гледано без споразумение и прокуратурата бе доказала обвиненията, Калина Илиева можеше да бъде осъдена на 8 години затвор.