ВСС избра шефове на спецпрокуратурите, но отложи избора за съда
Висшият съдебен съвет (ВСС) отложи избора за председател на Специализирания апелативен съд, но избра председатели на Специализираната прокуратура и на Апелативната специализирана прокуратура.
Главният прокурор Борис Велчев коментира, че подкрепя Сарафов на 100 процента.
Прокурорът от Бургас Светлозар Костов оглави първоинстанционната наказателна прокуратура. Той бе избран от ВСС с 15 гласа „за”, един „против” и двама въздържали се.
За да бъде избран, му бяха нужни 13 гласа.
Костов стана известен с фразата си, че е "вързал кънките" на Максим Стависки, след като Апелативният съд в Бургас измени присъдата на фигуриста за причинената от него катастрофа от условна в ефективна. По-късно ВКС окончателно осъди Стависки условно.
Сега Светлозар Костов е обвинител по делото "Октопод".
При изслушването във ВСС той посочи, че разследванията на специализираната прокуратура не трябва да се превръщат в реалити-шоу. Като свои приоритети бургаският прокурор посочи - професионалното израстване на прокурорите, екипният принцип на работа, толерирането на лоялните, почтени и етични прокурори.
„Ще търся колеги, които нямат чиновническо мислене, а такива, които работят когато и колкото трябва”, каза той.
Костов отбеляза близките си професионални отношения с ръководството на службите на МВР, а пред журналисти посочи, че няма да позволи спецпрокуратурата да се превърне в структура, подвластна на МВР.
Това беше изключително интелигентно представяне, което не ни се случва често”, коментира Анелия Мингова.
Борис Велчев подкрепи и неговия избор.
След като изслушаха единствения кандидат за председател на Специализирания апелативен съд Росен Русев, който осъди Владимир Куйович, членовете на ВСС му дадоха седмица, за да коригира концепцията си, предадоха БНР и БТА. Русев сега е и.д. председател на Хасковския окръжен съд.
Борис Велчев и председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев подложиха на сериозна критика концепцията на Росен Русев.
Критиките бяха свързани с липсата на яснота какво точно магистратът специално предлага за специализирания апелативен съд.
Според главния прокурор и според шефа на ВКС концепцията, която се представя пред тях, може да бъде представена за ръководството на което и да е друго българско съдилище.
Велчев дори каза: "Смутен съм от отношението на колегата Русев към специализирания съд".
Няколко пъти Русев отказа да отговори на въпроса какво изобщо мисли за идеята за специализирано наказателно законодателство. Едно от изреченията, с което той реагира на тези въпроси, беше, че вярва, че съдът ще докаже своята работа и ще даде добри резултати, но всичко това ще може да се види едва когато съдът заработи.
Русев обясни, че добрият психоклимат се възпроизвеждал от добри, почтени хора.
Имаше и въпроси, свързани с проверки, които срещу него - че по време на отпуска служебният му автомобил е изминал близо 1700 км. извън България. Русев категорично отговори, че не е ползвал автомобила, но не обясни от къде са тези километри.
С 11 от 18 гласа магистратът получи 7 дни за доизясняване на концепцията си.
Заради несъответствия с формалните изисквания в последния момент от състезанието днес отпадна районният съдия Станимир Миров - кандидат да оглави първоинстанционния наказателен съд.
След заседанието на ВСС Светлозар Костов посочи, че вече е започнал да пише обвинителния акт по делото "Октопод" и отрече да е бавил внасянето му в съда, за да може процесът да бъде първият на Специализираната прокуратура.
Борис Велчев предложи да се отложи влизането в сила на специализираните структури поне до Нова година. По план те трябва да заработят от средата на август.
Сезирал съм премиера и министъра на правосъдието за проблема, каза още Велчев и добави, че по-важна е квалификацията на хората. Надявах се на друг профил на кандидатите, обясни той.
Прокурорите в бъдещите специализирани прокуратури трябва да бъдат допълнително обучени, категоричен е той.
Велчев обяви, че няма да подкрепи Росен Русев. Пред репортери Русев пък каза, че концепцията му била "стратегическа", но ще стане и "тактическа".
По-късно стана ясно, че ГЕРБ са внесли законови промени, които предвиждат спецсъдилищата да започнат работа от януари 2012 г. заради технологични и практически спънки.
Последна актуализация в 15.40 ч.