Мястото бе овакантено в началото на годината, когато Борислав Сарафов стана зам.-главен прокурор.

Освен Попова, която в момента е изпълняващ функцията ръководител, кандидат за поста бе и известният с делото "Октопод" Светлозар Костов, който оглавява Специализираната прокуратура.

За Попова обаче гласуваха 19 души, а за него нито един.

Още преди вота стана ясно, че Спецпрокуратурата, под ръководството на Костов, има най-висок процент на върнатите от съда дела в цялата страна.

Специализираната прокуратура беше натоварена с много големи очаквания, но не постигна успехи. Не съм убеден, че г-н Костов е предприел необходимите стъпки да преодолее пречките. Приемам анализа на г-жа Попова и откровеността, с която сподели част от неуспехите на прокуратурата”, коментира Камен Иванов от ВСС, цитиран от "Фокус". 

По време на изслушването Попова обясни, че от много години има безпокойство по отношение на прекратени дела. За първото шестмесечие от 28 обвинителни акта са върнати 18.

Това е сериозен проблем, призна тя и добави, че е създадена комисия, за да бъдат изведени основните грешки. Ще бъдат прецизирани обвиненията.

Попова бе попитана и каква е нейната лична натовареност, предаде "Правен свят". Тя поясни, че е 90% и този процент не е бил променян, след като е поела временно функциите на ръководител.
През миналата година Апелативната спецпрокуратура е наблюдавала 270 дела, като нейните са между 27-30, 10 от които е взела на специален надзор. Сред тях е делото срещу Златомир Иванов-Златко Баретата и досъдебните производства срещу двете престъпни групи, известни като "Килърите 2" и "Килърите 3".

По време на изслушването Светлозар Костов бе попитан колко обвинителни акта е внесъл, откакто е административен ръководител. Първоначално той избегна въпроса с думите, че често ще го видят с червена тога на гърба, участвал е в 54 съдебни заседания, все още е наблюдаващ по "Октопод", както и по три дела в Спецпрокуратурата. 

След като въпросът отново му бе поставен, Костов призна, че няма нито един.

Той обаче се похвали, че е "първи и втори прокурор по темата организирана престъпност". Имал големи успехи, като например делото срещу Димитър Желязков-Митьо Очите, което било първият успех на съдебната система срещу организираната престъпност. Костов припомни, че делото е било споменато в доклад на ЕК, бил дори награден.
Освен това, името му било разпознаваемо дори в чужбина, където ходил на специализации.

Не ме е срам, каза по-късно Костов пред журналисти.

За въпросния избор като че ли, ще използвам едно заглавие - „Хроника на една предизвестена смърт”. Нещата, които се случват около мен от март, водиха насам, защото тази прокуратура преживя три ревизии, а срещу мен бяха подадени пет сигнала (по делото "Октопод" - б.р.). Последната капка беше вчера, когато установих, че в материалите на съвета, липсва едно писмо от неправителствена организация, написано в моя подкрепа", коментира той.