Мистерия на почти век беше разбулена. Непозната досега картина на Владимир Димитров-Майстора, смятана дори за градска легенда, изненадващо се появи в Художествената галерия в Кюстендил. Експертите определят появата на творбата като емблематично събитие, предаде NOVA.

От десетилетия за съществуването й се говори почти като за легенда. В продължение на 80 години се смята, че има само един портрет на Дафина, която е наречена българската Мадона. Образът й обикаля света, а светът за нея е кюстендилското село Шишковци. Там става муза на Владимир Димитров-Майстора за една от най-известните му картини.

"Когато той създава произведението "Мома сред ябълки", Дафина е болна от туберкулоза и скоро след това тя умира съвсем млада", разказва художникът Евгени Серафимов. И допълва, че сред художниците има легенда, че Майстора рисува на нейните опечалени родители един портрет, който им го подарява.

Картината е останала скрита почти век. Донесена е от хора, пожелали анонимност.

"Автентичността на творбата е 100% доказана. Въпреки това, на нас, тепърва ни предстои още проучване на самата работа. Не е важно откъде е дошла и коя е Дафина, а че се появява едно произведение, което допълва пъзела в цялата му пълнота", каза още уредникът в Художествена галерия "Владимир Димитров-Майстора" Светла Александрова.

Картината засега остава в Художествената галерия. Тя е преотстъпена от собствениците си за срок от 5 години. След появата й хора от Кюстендил решават да съберат средства във фонд, за да откупят Дафина за галерията и тя да остане завинаги в родния си край.