Почина легендата на българската журналистика Иван Гарелов
Тъжната вест съобщиха от "Пирогов", където лекуваха журналиста
След продължително лечение тази сутрин почина журналистът Иван Гарелов, съобщиха от пресцентъра на най-голямата спешна болница "Пирогов".
Още по темата
Той бе транспортиран по спешност в неврореанимацията на лечебното заведение в средата на месец юли т.г. след черепно-мозъчна травма при инцидент с падане в дома му в "Св. Влас".
УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов" поднася съболезнования на близките, приятелите и колегите на легендата в българската журналистика!
В средата на юли журналистът и дългогодишен водещ на култовото публицистично предаване по БНТ "Панорама" претърпя инцидент в курорта "Свети Влас", където е работил върху новата си книга "За какво мечтаят жените". Вследствие на инцидента той получи черепна травма и кръвоизлив в мозъка.
Първоначално бе транспортиран в бургаската окръжна болница, където го поеха неврохирургът д-р Светослав Тодоров и целият екип на реанимацията, но впоследствие Гарелов бе преместен в реанимацията на "Пирогов".
81-годишната телевизионна легенда от години прекарва част от лятото в курорта "Свети Влас". От известно време са го мъчили проблеми с краката, но не това е била причината за инцидента, стана ясно през юли.
Наричаха го "мистър "Панорама"
Иван Гарелов е роден на 6 февруари 1943 г. в село Смилец, област Пазарджик. Завършва Софийския държавен университет със специалност журналистика, макар че родителите му са били против този му избор.
Една случка в живота му го насочва към избраната професия - да стане журналист. Решава го, когато е на 14 години. Бил в Пазарджик и чакал на опашка да се качи в рейса. Шофьорът ги държал на дъжда и не ги пускал вътре. Възмутен след случката, той написал дописка и я пратил на пловдивския вестник "Отечествен глас". Изданието не само я публикува, но му й платили за това. Решението дошло само и никога не е съжалявал за своя избор, разказва БТА.
Още когато е във втори курс на университета, започва да работи във вестник "Студентска трибуна". През 1964 г. взима първото си интервю с Лили Иванова. След като се дипломира, е назначен във вестник "Народна младеж".
В БТА Гарелов започва работа през 1969 г. заради гръцкия език, който научава, след като завършва университета. Тогава отива за пет месеца в Гърция по линия на Комитета за културни връзки с чужбина.
Марко Семов е човекът, поканил Иван Гарелов да работи в Българската телевизия през 1973 година за новосъздадената редакция "Публицистика", след като прочита пътеписа му за Света гора. Първото му телевизионно интервю е с президента на Кипър архиепископ Макариос. През 1974 г. прави първия си документален филм за Гърция "Гърция без пагони" за падането на хунтата.
В продължение на 21 години води политическо-информационното предаване "Панорама". В БНТ създава и популярното за времето си вечерно публицистично предаване "Екип 4".
От 11 септември 2000 г. в продължение на година е в Нова телевизия като шеф на "Новини и актуални предавания". През 2004 г. става водещ на телевизионната игра "Вот на доверие" по бТВ - до 31 декември 2006 г.
През 2011 г. Гарелов съосновава "Кръг 11", който организира годишните награди за телевизионна журналистика "Свети Влас". През същата година агенция V.I.P. Communication го награждава с приза V.I.P. перо.
През 2012 г. прави сайта garelov.com, а между 2013 и 2014 заедно с Елена Йончева е водещ на "Оригиналът" по ТВ7.
През 2017 г. беше за кратко медиен съветник в служебния кабинет на Огнян Герджиков, по-късно е освободен от поста.
Същата година се кандидатира за генерален директор на БНТ. СЕМ обаче избира Константин Каменаров. През 2022 г. става сътрудник на председателя на Комисията по културата и медиите в 47-ото НС Тошко Йорданов.
През последните години се изявяваше и като политически анализатор и коментатор. Но и след многото заемани длъжности, постове, работни места и публични изяви, менторът на поколения журналисти си остана популярен завинаги като "мистър "Панорама".
Екипът на Dir.bg изказва съболезнования на семейството на Иван Гарелов.
НАЙ
Краят на играта в Украйна
Къде изчезнаха милион украински войници? Как руснаците получиха числено превъзходство
Русия събира военното оборудване от военната си ВВС база в Сирия
Разработчик, заплашил OpenAI с "уникални преки доказателства", е открит мъртъв в дома си
Борисов: Ако поискат имунитета на Лена Бориславова, гласуваме против
Краят на играта в Украйна
Борисов: Ако поискат имунитета на Лена Бориславова, гласуваме против
Русия събира военното оборудване от военната си ВВС база в Сирия
Къде изчезнаха милион украински войници? Как руснаците получиха числено превъзходство
Лена Бориславова: Ще се откажа от имунитета си преди да стигне до гласуване