60% от сградите в Перник са засегнати от труса
След вчерашното силно земетресение обстановката започна да се нормализира. Много от перничани прекараха нощта в колите си или в близките села. Правителството създаде щаб за бедствия, докато в засегнатата област се борят с последиците.
Четвъртият трус бе усетен в 14 ч. - 3,3 по скалата на Рихтер.
В 14:41 ч. беше отчетено още едно земетресение с магнитуд 2,9. Според сеизмолозите това е било 40-ото по-осезаемо люлеене на земната повърхност от началото на серията трусове.
Директорът на института проф. Николай Милошев обясни, микротрусовете са белег за нормализиране на обстановката.
Заместник кметицата на Радомир Любка Димитрова се включи извънредно по bTV заради слухове от ново земетресение в града, предизвикани от статия в днешната преса.
По този повод Емил Ботев от Геофизичния институт на БАН категорично декларира, че не се очаква толкова силно земетресение в Пернишко в близките дни. Теоретично са възможни други земетресения във високо сеизмична страна като България. "Но конкретно за тази зона лично поемам риска да кажа, че е невъзможно да се случи в близките дни." Според учения са възможни вторични трусове с магнитуд до 4-4.5.
Кризисният щаб в Перник поиска от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов удължаване на бедственото положение в града до 12 часа. Това съобщи пред БНР областният управител на града Иво Петров. Намерението беше то да бъде отменено в 7 часа сутринта.
Повечето перничани прекараха нощта извън домовете си - в близките села, на открито в палатки, в автмобилите си и в гаражи. Бедстващи бяха настанени в Болницата за долекуване и рехабилитация и в салона на основно училище "Иван Рилски",като им бе осигурена храна и вода, предаде БТА.
В Специализираната болница за долекуване и рехабилитация в Перник са настанени 47 възрастни хора и 58 деца, за които е осигурена храна и вода. Има и охрана на сградата. Част от бедстващите хора са настанени във физкултурния салон на училище "Иван Рилски".
Деловодството на община Перник приема от днес молби за възстановяване на щетите на пострадали жилища от земетресението, съобщи кметът Росица Янакиева. Молбите трябва да бъдат подадени в 14-дневен срок. След това чрез Междуведомствената комисия към Министерски съвет исканията ще бъдат разгледани.
Според Янакиева от труса са нанесени щети на над 25 000 жилища, което е повече от 60 на сто от сградния фонд в общината. При снощното си посещение в Перник премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът Симеон Дянков обещаха, че ще бъдат осигурени необходимите средства за възстановяване на щетите.
Днес на фирми от региона ще бъде предложено да участват във възстановяването на детските градини и училища.
Днешният 23 май е неучебен ден в Перник. Насрочената за днес матура за дванайсетокласниците ще се проведе на 29 май, а за седмокласните - на 28 май.
Решението за отмяна на изпитите в Перник бе взето снощи от Борисов. Преподаватели от Перник обаче са на мнение, че това е трябвало да стане по-рано.
На редовното заседание на правителството сформира Консултативен съвет за защита при бедствията, който ще го подпомага при формирането на държавната политика в тази област. Съветът ще бъде постоянно действащ консултативен орган и ще поеме функциите на национална платформа за намаляване на риска от бедствия. Председател ще бъде вътрешният министър, а секретар - шефът на пожарната.
Комисията за бедствия и аварии има готовност за получаване на заявките за възстановяване на щетите, обяви пред bTV Симеон Дянков. След трагедията в село Бисер са опростени някои от процедурите по отпускането на средства. Министърът каза, че със сигурност ще е нужно да се открие и дарителска сметка за хората, чиито домове са пострадали от земния трус.
Той поясни и вчерашното си изявление, че е бил събуден от премиера минути след труса, което предизвика доста коментари по форумите. Дянков каза, че е усетил силно земетресението. По думите му се е чул някакъв страшен звук - все едно, че идва вода. Такова усещане е имал и премиерът Бойко Борисов, сподели Дянков. Той поясни, че и това е причината първо да се тръгне на обиколка по всички язовири.
Симеон Дянков и регионалният министър Лиляна Павлова бяха в парламента да кажат на депутатите какви мерки са взелизаради земетресението. "Министрите да докладват - какво се прави, какво сме направили, какво мислим да правим. Може и Делян Добрев да отиде в парламента и след това да отиде в Перник", разпореди премиерът Бойко Борисов.
Страховете, че минните галерии в Перник са опасни, не са основателни, коментира по-късни министърът на икономиката Делян Добрев, който посети града.
По думите му, няма опасност от скъсване на стената на язовир "Бели Искър" край Самоков.
Снощи той бе там на инспекция, провокирана от медийни информации, че водите могат да залеят града подобно на село Бисер.
Щетите от трусовете у нас едва ли ще достигнат 0.6% от БВП, каквото е условието за отпускане на помощ от ЕК, обясни пред БНР еврокомисар Кристалина Георгиева. Според нея България изостава с подготвителната работа за реакция при бедствия, както и с изграждането на доброволчески структури.
"У нас се разчита изключително на професионалистите - пожарникари, спасители. В другите държави се разчита на ядро от професионалисти и армия от доброволци. У нас такава доброволческа система няма, но има решение да се изгради", коментира Георгиева.