Патриархът ръкоположи архимандрит Мелетий като Знеполски епископ
По време на Божествената литургия той коленичи и митрополитите, и епископите възложиха върху него светото Евангелие и ръцете си, призоваха Светия Дух над него и измолиха Божията благодат да го снизходи
Епископската хиротония на архимандрит Мелетий се състоя днес в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", предаде БТА. На заседанието си на 10 септември, по предложение на Пловдивския митрополит Николай, Светият синод взе решение той да бъде възведен в епископски сан с титлата Знеполски, съобщиха от Българската патриаршия.
"Служението на епископа е да бъде в своето поведение, думи и дела образ на Самия Господ Иисус Христос, Който каза: "Аз съм добрият пастир: добрият пастир полага душата си за овцете" (Йоан 10:11). Епископът трябва да бъде готов да полага душата си за своето паство, да бъде неговият добър и верен пазител. Затова и Вие сте призван да служите на Вашето паство с безкористна любов и себеотдаденост... Вие сте призван да поддържате единството на вярващите и да ги насочвате към общение в любов и вяра. Св. апостол Павел увещава: "Старайте се да запазвате единството на Духа чрез връзките на мира" (Ефес. 4:3). Епископът трябва да пази своето паство от разногласия, ереси и разделения, като се стреми към единство в любовта и истината" - с тези думи се обърна Негово Светейшество българският патриарх Даниил към новоръкоположения Знеполски епископ Мелетий.
От рано сутринта празничният камбанен звън на патриаршеската катедрала възвестяваше и събираше вярващите, които я преизпълниха, за да се възрадват за новия епископ на БПЦ-БП. Преди началото на светата литургия архимандрит Мелетий произнесе своите епископски обещания и прочете Символа на вярата. "Обещавам да пазя каноните на светите апостоли и седемте вселенски събора, и благочестивите поместни събори, които са узаконени за запазване на правите повеления, колкото канони и свети наредби са определени в различни времена и години от истинските поборници за светата източно-православна вяра, че ще ги пазя крепко и ненарушимо до края на моя живот... Всичко, което те приеха, и аз го приемам, а от което те се отвърнаха, и аз се отвръщам... Ако ли престъпя нещо от онова, което тук обещах, или се окажа непослушен или противен на божествените правила, тогава веднага да бъда лишен напълно от моя сан и власт, без всякакво извинение или дума, и да бъда чужд за небесния дар, който ми е даден от Светия Дух чрез възлагането на ръцете при посвещението", произнесе пред архиереите, духовниците и православните християни бъдещият Знеполски епископ Мелетий.
За да вземат участие в светата литургия и в хиротонията, в катедралата се събраха Високопреосвещените митрополити: Ловчански Гавриил, Пловдивски Николай, Западно- и Средноевропейски Антоний, Неврокопски Серафим, Сливенски Арсений и епископите: Мелнишки Герасим, главен секретар на Светия синод, Адрианополски Евлогий, игумен на Рилския манастир, Велички Сионий, игумен на Троянския и Бачковския манастир, Белоградчишки Поликарп, първи викарий на Пловдивския митрополит, Агатополски Йеротей, Константийски Михаил, викарий на Ловчанския митрополит, Браницки Пахомий, първи викарий на Софийския митрополит, архимандрит Йоан, протосингел на Софийската митрополия, архимандрит Антим, протосингел на Видинската митрополия, архимандрит Епифаний, протосингел на Неврокопската митрополия, ставрофорен иконов Нелуц Опря, представител на румънския патриарх у нас, архимандрит Максим, архимандрит Йоаким, игумен на Дивотинската св. обител, архимандрит Евтимий, архимандрит Никодим, архимандрит Стефан, брат на Троянската св. обител, йеромонах Доситей, брат на Дивотинската св. обител, йеромонах Яков, игумен на Бистришкия манастир "Св. Йоаким и Анна", ставрофорен иконом Добромир Костов, ректор на Пловдивската духовна семинария и академия, столични свещеници, храмовото духовенство, протодякон Иван Петков, протодякон Деян Коруновски, йеродякон Вартоломей и йеродякон Евтимий, брат на Бачковската св. обител. Молитвено участие в тържественото богослужение взе Старозагорският митрополит Киприан.
Песнопенията бяха изпълнени от ученици на Софийската духовна семинария, водени от протопсалт Константинос Фотополус.
По време на Божествената литургия архимандрит Мелетий коленичи и митрополитите, и епископите възложиха върху него светото Евангелие и ръцете си, призоваха Светия Дух над него и измолиха Божията благодат да снизходи над новия епископ. Патриаршеският ставропигиален храм-паметник "Св. Александър Невски" се изпълни с възгласа "Достоен" за новия епископ, а Негово Светейшество българският патриарх Даниил и Високопреосвещените митрополити - Ловчански Гавриил и Пловдивски Николай, последователно връчиха на новия епископ одеждите и символите на архиерейското служение: сакос, омофор, енголпие и митра.
След ръкоположението Негово Преосвещенство Знеполският епископ Мелетий зае първенствуващо място сред събратята си архиереи и участва в първата си света литургия като епископ.
В края на светата литургия патриарх Даниил връчи на новия епископ жезъл и произнесе слово, а епископ Мелетий също произнесе слово.
Тържественото богослужение завърши с многолетствие за българския патриарх, за Светия синод и за новоръкоположения Знеполски епископ Мелетий.
След светата богослужба архиереите и близките на новоръкоположения епископ се отправиха към приемния салон в Синодната палата, където към Знеполския епископ Мелетий бяха отправени приветствия и поздравления.