Столичният общински съвет (СОС) заседава днес за първи път от две години присъствено. Заради противоепидемичната обстановка, свързана с коронавируса, заседанията на СОС досега се състояха онлайн.

Преди началото на днешното заседание обаче, граждани протестираха срещу промяната в имената на улици и площади в Столичната община.

Самото 53-то заседание на СОС откри председателят му Георги Георгиев. Той отчете, че през изминалите две години СОС е решил 1836 проблема на града и посочи, че по немалка част от тях общинските съветници са имали редица спорове, но за важните винаги са успявали да намерят консенсус.

Алеята пред Руското посолство вече ще се казва "Героите на Украйна", градинка в близост - "Борис Немцов".

Софийската алея, която се намира между булевард "Драган Цанков" и оградата на руското посолство, ще бъде кръстена "Героите на Украйна", гласуваха общинските съветници. Предложението за преименуването беше подкрепено с 36 гласа "За" от ГЕРБ-СДС и "Демократична България". Против гласуваха от БСП. 

С 33 гласа "За", отново от ГЕРБ-СДС и "Демократична България", 12 "Против" и 2 въздържали се беше прието и решението градинка в близост до посолството да носи името "Борис Немцов".

Знамето на Украйна ще бъде издигнато пред административната сграда на Столична община редом до българското. Решението на Столичния общински съвет (СОС) е в знак на съпричастност към трагедията на украинския народ, докато трае войната. "За" гласуваха 36 общински съветници, "против" бяха 14.

 

 

Дейността за опазване на сигурността

Информация от кмета на Столичната община Йорданка Фандъкова представи заместник-кметът по направлението "Финанси и здравеопазване" Дончо Барбалов. Той отчете, че през изминалата година са постигнали 100 процента изграждане на видеонаблюдение в общинските училища - били са поставени общо 240 нови камери. През 2021 г. към системата за видеонаблюдение са включени последните 5 училища - 65 ОУ в район "Искър", 152 ОУ в район "Витоша", 24 СУ в "Подуяне", 202 ОУ в "Панчарево" и гимназията по селско стопанство в "Овча купел". 

Чрез системата за видеонаблюдение на Столичната община през миналата година са установени 912 случая за увреждане на имущество, вандализъм, пътно-транспортни произшествия и др. Над 520 са записите за откриване на нарушители, които общината е предала на правоохранителните органи, а 264 записа са преглеждани на място от полиция. Системата за видеонаблюдение на Столичната община е най-голямата единна система, която работи на територията на страната. Към нея са присъединени всички камери за управление и контрол на трафика на общината и метростанциите, както и камерите от всички публични обекти, изградени от общината и СДВР, сочи докладът.

Общата площ на метростанциите, които могат да се използват от гражданите при нужда, е 145 хиляди квадратни метра, метростанциите, заедно с тунелите могат да поемат близо един милион души в критичен момент, посочи Дончо Барбалов. Той добави, че метрото разполага със собствена вентилационна и електрическа система, както и със санитарни възли и водопроводна и питейна вода за такива ситуации. "Всичко се поддържа в отлично състояние", увери заместник-кметът.

"От 2021 г. над 300 пешеходни пътеки са с допълнително осветление. Обезопасени над 100 кръстовища и пешеходни пътеки с физически ограничители. През тази година продължаваме с работа за допълнително осветление на пешеходните пътеки в широкия център", съобщиха по време на заседанието на СОС.

Барбалов отчете, че Столичната община е участвала в тестовете на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване на населението на автоматизираните информационни мрежи. Освен това Столичната община поддържа автоматизирана система за радиационен мониторинг и ранно предупреждение на гражданите, като осигурява ежегодно обслужване на измервателните уреди, сочи докладът.

Специализираната дирекция "Аварийна помощ и превенция" на общината разполага с 47 обучени служители за реакция при извънредни ситуации, природни бедствия и кризи. През изминалата година през екипите са преминали 47 хил. сигнала, основно за ПТП, нарушени елементи на пътната инфраструктура, за опазване на околната среда и за реакция при аварии и лоши метеорологични условия. СО разполага и с доброволно формирование от 75 души, които участват в предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации, както и отстраняване на последиците от тях.

В момента екипи от аварийната дирекция, както и доброволци от формированието, помагат в работата на центъра за прием на бягащи от войната украински граждани. По заповед на кмета аварийната дирекция проверява всички места за колективна защита, които се намират в общински сгради. В момента над 100 служители на СО ежедневно работят по посрещането и настаняването в София на украински бежанци, се посочва в доклада. Дончо Барбалов отчете, че, съвместно с областния управител, е бил изграден координационен център на Централна гара, където вече работят и пунктове за издаване на временен статут, което улеснява украинските граждани.

В доклада се посочва, че, по идея на кмета Фандъкова, Столичната община е изградила и единствения в страната учебен полигон за обучение на служители на общински и държавни институции. Той включва модулни площадки за обучение и тренировки за височинно алпийско спасяване, изолиране и третиране на химически опасни вещества, реакция при пожар, наводнение и земетресение, обясни Барбалов. По думите му през изминалите години дирекция "Аварийна помощ и превенция" на Столичната община е обучила над 4 400 ученици от столичните училища за реакция при кризи. "Това е най-големият и оборудван действащ в страната полигон, на който децата могат да получат адекватна подготовка за реакция при криза", каза заместник-кметът.