Алексей Петров беше близо 2 години в ръководството на най-важната агенция за национална сигурност. Той е имал достъп до тайни, които са били недостъпни и за нас, прокурорите, заявява Кокинов.

Трима прокурори работят по това дело, уточнява той. Те са позиционирани в Националната следствена служба. Единият е Светлозар Костов - командирован е от Бургас, защото има опит в разследването на организирани престъпни групи (той прати в съда Митьо Очите - б.а.). Другият прокурор е специализирал по престъпленията срещу личността. Тетият прокурор е от отдела за пране на пари.
Не ми се иска да им кажа имената засега. С нещо много сериозно сме се захванали ние с тях, уточнява градският прокурор.

На въпрос има ли достатъчно доказателства, че по-рано като офицер на прикритие и по-късно като явен служител в ДАНС Петров е минал от другата страна на барикадата, Кокинов отговаря: “Да, за етапа, който сме минали. Но той е още много първоначален. Подобни престъпни групи се разследват минимум 6 месеца, даже година. Когато има повече от трима обвиняеми се намесват адвокати, различни искания за процесуални следствени действия".

Магистратът очаква финала по това дело около Нова година.
"Дотогава трябва да изясним бил ли е Петров внедрен офицер или агент под прикритие или не е бил. Знаели ли са за тази му дейност офицерите, които би трябвало да са му държали каишката, образно казано, или той е действал самосиндикално. Ако са знаели, тогава и те са в кръга на Октопода.

Думата “таен агент” придоби зловещ оттенък напоследък. А не е така. Тия хора работят за държавата. Те понякога вървят по една тънка червена линия между барикадите - ако си послужа с вашия израз. По тая тънка линия ще върви в разследването прокуратурата, а и съдът сигурно. Ние трябва да преценим какво е направил Петров за държавата. Опитваме се да го направим - опитваме се доколкото тази информация е филтрирана за нас през специалните служби. Те ще ни предоставят това, което преценят.

Новият ръководител на ДАНС г-н Цветлин Йовчев ми се струва интелигентен, спокоен, балансиран мъж. Мисля, че ще е коректен с нас. Но винаги ще остане едно наум. Та въпросът е изключително деликатен - откъдето и да го погледнете“.

По думите на Кокинов обвиненията срещу Петров и другите от “Октопод”  са на работна фаза  - за създаване и ръководене на организирана престъпна група и за рекет – изнудване.
"Около 25 души са разпитани по делото, доколкото си спомням. Още се обработват материалите, иззети от офисите на басейна “Спартак”, заявява той.

“Там се натъкнахме от пръв поглед на документ, който съдържа класифицирана информация. Предстои да се прави експертиза на хартиения му носител - за да видим ксерокопие ли е, от интернет ли е свален на принтер, или е изтеглен от някой информационен масив, до който някой е получил достъп“, добавя прокурорът.

Той отказва да коментира дали става дума за онзи доклад на ДАНС, който се появи в интернет, след като Петров го занесе на премиера. И добавя: “Чух изявление на вътрешния министър - той говореше в множествено число за документи. Аз не съм ги виждал. Но след като министърът казва, сигурно е така - би следвало да го е уведомил някой. Със сигурност до този момент има един документ с гриф “секретно”, който се разглежда и по делото за бившия премиер. Въпросът е как е създаден“.

Кокинов прехвърля въпроса за това къде са парите от откупите на “Наглите“ към комисията на проф. Кушлев, а по делото “Лапачите“ заявява , че това е класически случай с източване на ДДС.

“Европейците казват: да, имате политическа воля да преследвате престъпността. Но присъди много няма. Те не казват: осъдете 10 или 15 лица. Казват: по-бързо ги осъдете, или ги оправдайте! Прокуратурата не отговаря за произнасянето на присъди. Тя не е господар на съдебния процес, а е страна в него. Ние сме захранили съда с казуси и очакваме присъди по тях. Гледаме да ускоряваме досъдебното производство, на което сме господари. Не ни се ще делата да се отлагат в големи интервали - заради болни и отсъстващи подсъдими и адвокати. Три години циклим с делото “Маргини”. 6 години е на 1-ва инстанция делото за убийството на Бай Миле. Това не е нормално за европейска правова държава“, заявява в края на интервюто градският прокурор.

Междувременно вчера стана ясно, че защитата на Алексей Петров смята за незаконосъобразно оставането му в ареста. Това е мотивът, с който от Софийския градски съд е поискано да бъде променена мярката му за неотклонение, съобщи за БТА адвокатът му Ина Лулчева.
Съдът е насрочил заседанието по молбата на Петров и защитата му за 31 март.

Бившият съветник в ДАНС Алексей Петров беше задържан при акцията "Октопод" в София на 10 февруари.