Национален кръг "За Македония" с известни наши учени поема битка за България по спора ни със Скопие
Не сме против сътрудничеството и диалога, но не за сметка на страната ни, категоричен е проф. Пламен Павлов
Не сме против сътрудничеството и диалога, но това не може да става за сметка на България и на истината, каза проф. Пламен Павлов по време на пресконференция на платформата Национален кръг "За Македония" при представяне на инициативата на пресконференция в Националния пресклуб на БТА
Македонският въпрос
- Еврокомисарят по разширяването иска София да пусне Скопие в ЕС до юни
- Скопие преброи 19 645 души с двойно гражданство - българско и македонско
- "Гъливер" спира полетите до Скопие и Тирана седмици след старта им
- Радев: Скопие използва всякакви механизми за натиск върху България (видео)
- САЩ водят разговори със София и Скопие за бързо разрешаване на споровете
Целта на създателите на инициативата е твърдото отстояване на българската Рамкова позиция за членството на Република Северна Македония в ЕС и декларацията, гласувана от 44-ото Народно събрание. На събитието присъства евродепутатът Ангел Джамбазки, актьорът Христо Мутафчиев, учени и общественици.
По думите на проф. Павлов в Република Северна Македония има "българско мнозинство", а не малцинство. Той добави, че всеки има право да се смята за такъв, какъвто иска.
Проф. Ана Кочева коментира, че няма българско малцинство в Република Северна Македония, а има една част от българския народ, който живее в нея.
"Това е битка за България, а не за Северна Македония", каза проф. Николай Овчаров във връзка с дебатите по повод историята и културата на двете държави. Проф. Кочева допълни, че битката е и за словото, за българския език.
Бихме се радвали, ако нашата експертиза бъде потърсена от страна на управляващите, заяви още проф. Ана Кочева.
Тя добави, че очаква нови съмишленици, които да се включат в проекта. "Събрали сме се да помагаме, а не за да рушим мостове", посочи проф. Ана Кочева.
Проф. Николай Овчаров предложи да се направи мисия "Македония" и участниците в платформата да използват потенциала и знанията си, да говорят по темата в европейските държави. Проф. Пламен Павлов посочи, че се очакват още публични дискусии и пресконференции по темата за отношенията между България и Република Северна Македония.
Eвродепутатът Ангел Джамбазки коментира предложението на проф. Овчаров, като каза, че може да се започне веднага с подготовката за срещи с европейски политици. Началото да е от Страсбург и Брюксел, а после да се продължи в други европейски градове.
Този кръг е нещото, което стои между българския интерес и силите, насочени срещу него, каза Джамбазки. Според него трябва да се правят протести, като добави, че днес има такъв под надслов "Не предавай Македония", организиран от ВМРО пред сградата на Министерския съвет. От своя страна актьорът Христо Мутафчиев предложи хората от платформата да бъдат изслушани в пленарната зала на Европейския парламент.
"Ако ние, днес, знаем какво искаме и правилно можем да артикулираме това, което очакваме, няма как да не се обединим върху една проста формула, че ние българите искаме в този спор с Република Северна Македония да защитим достойнството и родовата си памет и достойнството на сънародниците, които живеят в Република Северна Македония", заяви Петър Колев, политик. Той обясни, че заради "съдбата на нашия народ" развива дейността си в РСМ.
По думите му, когато става дума за достойнство - компромис и шикалкавене не са възможни. Той добави, че за пръв път българският народ е обединен и знаменателят, който ни е събрал, е "каузата "Македония" .
Инициативата беше обявена с декларация, разпространена до медиите на 1 април от 19 учени, интелектуалци, журналисти и общественици - акад. Георги Марков; проф. Пламен Павлов; проф. Ана Кочева; проф. Казимир Попконстантинов; проф. Христо Смоленов; проф. Никола Алтънков; проф. Николай Проданов; проф. Трендафил Митев; доц. Спас Ташев; доц. Александър Гребенаров; Андрей Слабаков; Цочо Билярски; Христо Димитров; Искрен Веселинов; Костадин Филипов; Кристиян Шкварек; Илия Стояновски; Димитър Димитров; Ивайло Шопски; проф. Димитър Иванов; Димитър Томов; д-р Благовест Върбаков.
В последствие подкрепата си дадоха и проф. Николай Овчаров; проф. Михаил Константинов; Харалан Александров; проф. Антоанета Христова; проф. Димитър Аркадиев; Валерия Велева; Петьо Блъсков; Христо Мутафчиев; проф. Петър Стоянович; д-р Милен Врабевски; Светослав Гоцев; д-р Чавдар Ангелов; Екатерина Белчева; Людмил Иванов; Георги Луков; Даниела Горчева; Румен Леонидов.