Проверката на социалните служби по случая продължи два месеца, като през това време детето, което по това време беше на 8 месеца, бе наставено в Комплекс за социални услуги в Русе.

До намесата на социалните служби се стигна след инцидент в началото на август. Тогава д-р Таня Попова от Две могили остави бебето си заключено повече от половин час в колата си и се наложи полицията да разбива автомобила.

Докато детето бе извън семейството, е била направена оценка на родителския капацитет на лекарката. Решено е тя да вземе обратно сина си, но на всеки три месеца ще се прави доклад от социалните за поведението и действията на майката.

"Тя ще се грижи за бебето, ще ползва услугите на Центъра за обществена подкрепа в Две могили, семейно консултиране и подкрепа. Ще се работи с нея за повишаване на родителския капацитет”, заяви директорът на "Социално подпомагане" - Русе Петя Любомирова пред bTV.

Майката е декларирала, че ще разчита на грижите и на домашни помощници, които ще се грижат за детето почасово.

Д-р Попова е разведена и има четири деца - въпросното момченце, 2-годишно момиченце, което ходи на седмична детска ясла, и две по-големи деца, които са избрали да живеят с баща си.

След инцидента тя твърдеше, че оставила бебето в колата, защото спяло, а трябвало за да остави набързо документ в Здравната каса. Помолила служителка на паркинга да го наблюдава и оставила всички прозорци леко отворени, за да влиза въздух.

"Тази история е капан от институции, в които влязох в конфликт. Аз спасявам животи. Трябваше да подам едни документи, детето спеше, не исках да го будя. Сама съм в живота, опитвам се да съчетавам работата и отглеждането на децата. Мястото, на което паркирах колата, е пред църква, не вярвах да се случи нещо лошо”, коментира лекарката.

Според жители от Две могили обаче бебето било често оставяно само в колата.