По думите му актьорът, който почина вчера на 63-годишна възраст от рак, дълго е крил болестта си.
"Той много често беше в болница на вливания и се е споминал вчера някъде надвечер", каза Васев.

През 2009 г., след лечение в чужбина, изглеждаше, че той се е преборил с рак на гърлото за трети път, припомня Дарик.
Първата му операция беше през 2007 г. в Германия. Една година по-късно звездата се завърна победоносно в Народния театър. Гласът му заехтя гръмотевично на сцената с моноспектакъла „12 разгневени монолога“, посветен на 60-ия му юбилей.

"Хора като Велко не си отиват завинаги, защото оставят след себе си трайна диря. Високият творчески дух и чувството за хумор никога не го напускаха, дори когато съдбата го сблъска с тежката и коварна болест. За съжаление смъртта го отне от сцената, на която всецяло беше посветен", написа президентът Георги Първанов в съболезнователното си писмо до роднините на актьора.

Министърът на културата Вежди Рашидов също изказа съболезнованията си към семейството и близките, съобщи БТА. "Тъжно, тежко и мъчно ми е от загубата на един блестящ талант, силна и харизматична личност, борбена натура, човек и творец, с когото може да се гордее всяка нация. До последно не се отказахме и се борихме за Велко, а съм убеден, че до последно и той не искаше да се откаже от нас и се бори като истински мъжкар, какъвто го знаем цял живот", се казва в съболезнователното писмо на Вежди Рашидов.

Поклонението пред актьора Велко Кънев ще бъде на 14 декември от 10 ч. във фоайето на Народния театър "Иван Вазов", съобщи БТА по информация от Съюза на артистите в България. Погребението е от 15 ч. на парцел 1 на Централните гробища, събщават от Народния театър "Иван Вазов".
Очаква се в България да пристигнат двете дъщери на Велко Кънев - едната от Канада, другата от Франция, каза Павел Васев.

Култови реплики на актьора
"Таз наглед бистра водица, може да тръшне два тибетски яка! Два тибетски яка – да! Но инспектор Тюхчев – никога!” – Велко Кънев в ролята на Инспектор Тюхчев в "Бон шанс, инспекторе”.

"Контрола след контрола, гумата съм сменил, резервоара съм източил, двигателя съм сменил, турил съм по-лек – мотоциклетен..." – Велко Кънев в ролята на Радо Пешев в "Да обичаш на инат".

"Размах, повече размах трябва"
– Велко Кънев в ролята на музиканта Велков в "Оркестър без име”.

"Всички след нас – по-добри!” – посланието на актьора под шаржа му на Стената на славата на Театър 199.
 

Биографични данни
Велко Кънев е роден на 31 юли 1948 г. в Елхово. През 1973 г. завършва актьорско майсторство при Апостол Карамитев във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов". След завършването си до 1976 г. играе в театъра в Сливен. От 1976 г. до 1979 г. е в Сатиричния театър в София. От 1979 г. е в трупата на Народния театър "Иван Вазов".

През 1985 г., заедно с Йосиф Сърчаджиев, Павел Попандов и Георги Мамалев, замислят естрадно шоу "НЛО", а през 1996 г. започва и телевизионното предаване "Клуб НЛО". Сред най-ярките образи, изиграни от него, са: Матей Нищото в "Опит за летене" от Йордан Радичков, Пушкаров в "Двубой" от Иван Вазов, Сганарел в "Дон Жуан" от Молиер, Анастасий в "Сън" от Иван Радоев, Кралят в "Образ и подобие" от Йордан Радичков, Остап Бендер във "Великият комбинатор" по Илф и Петров, Иван Селямсъзът в "Чичовци" от Иван Вазов, поп Кръстьо Никифоров във "Великденско вино" от Константин Илиев, Оберон в "Сън в лятна нощ" от Шекспир, Газ в "Кухненският асансьор" от Харолд Пинтър и др. Участва и в "Службогонци", "Суматоха", "Януари", "Мъжемразка", "Полковникът птица". Участва в моноспектаклите "Великденско вино" на Иван Добчев и "Даскал" от Жан-Пиер Дьопон.

През 2008 г. в Народния театър "Иван Вазов" поставя моноспектакъла "12 разгневени монолога", по повод на 60-годишнината си. Изявява се и като театрален режисьор - с постановката "Дядо Коледа е боклук" в Народния театър "Иван Вазов", "Омайна нощ" на Жозиан Баласко, "Вик за любов" в Бургаския театър. Участва във филмите: "Мъжки времена", "Хан Аспарух", "Оркестър без име", "Да обичаш на инат", "Маневри на петия етаж", "Бон шанс, инспекторе", "Матриархат", "Бой последен", "Време разделно", "Испанска муха" и др.

През 1986 г. получава награда за най-добра мъжка роля във филма "Да обичаш на инат" от Съюза на българските филмови дейци. През 1991 г. за спектакъла "12 разгневени мъже" получава поддържащ "Аскеер" заедно с колегите си от спектакъла. През 1994 г. получава за втори път "Аскеер" за най-добра мъжка роля за моноспектакъла на Иван Добчев "Великденско вино".

На 2 октомври 2008 г. е удостоен с орден "Св. св. Кирил и Методий" - първа степен, за големите си заслуги в областта на културата и изкуството.