ЕК ще преговаря с "Газпром" от наше име. Съвсем различно е, отколкото една малка България да отива да преговаря с гигант като "Газпром". Това заяви премиерът Кирил Петков след срещата на върха с евролидерите.

"Включи се идеята за потенциален таван на цените, но тя трябва да бъде анализирана. Това, че ще преговаряме заедно със страните от ЕС, вече променя изцяло играта в преговорите", подчерта премиерът.

"Ще трябва да преговаряме на равни начала, по съвсем различен начин. Това беше огромна победа за българския интерес. Сваляйки цената на газа, при едни добри преговори, които очакваме, това би свалило цената на тока, а от там и инфлацията", подчерта още българският премиер.

"Едната група страни искаха ясен таван за фиксирана цена на газа. От другата страна имаше страни, които се притесняваха, че имат много дългосрочни договори на много добри цени. Ето защо прехвърлихме тази част на тавана към Комисията, но това, че ще преговаряме с "Газпром" всички страни, беше една голяма стъпка", обясни Петков.

"Газовите хранилища ще трябва да се пълнят, но ще има солидарен механизъм за подкрепа, тъй като не всички страни в ЕС имат хранилища", допълни Петков.

Премиерът е в Брюксел, където втори ден продължават срещите на европейските лидери. Акцентите в разговорите днес са високите цени на електроенергията и елиминирането на руската газова зависимост.

Преди началото на срещата тази сутрин премиерът коментира, че България подкрепя изцяло Украйна.

"България подкрепя изцяло Украйна и Зеленски ни благодари. Обсъдихме с Байдън как корупцията може да бъде инструмент за Путин в страните на Балканите. Това е инструментът, работиш с политическата вихрушка, ако си Путин, караш ги да харчат национални пари за твои проекти, това се оказва, че не е само в България, това е инструмент, който Путин е използвал, за да реализира геополитическите си цели на Балканите", заяви Кирил Петков.

"Г-жа Митрофанова трябва да отиде на консултации в родната си страна"

Премиерът Кирил Петков изрази днес очакване руският посланик в София Елеонора Митрофанова да бъде върната в Москва за консултации, както България направи със своя посланик в руската столица.

"Изгонихме 10 техни дипломати, за които имаме доста сериозна информация, че са работили шпионска дейност. Чухме агресивните думи на посланика, която, предполагам, просто от фрустрация, че не се справя с това, че България взима сериозна позиция в подкрепа на Украйна, изказа тези агресивни думи", заяви премиерът пред български журналисти в Брюксел.

"Сега ще извикаме нашия посланик за консултации от Русия и се надяваме, че по дипломатически път съобщението ще е ясно, че те трябва да направят същото и г-жа Митрофанова да отиде на консултации в родната си страна", добави той.