На шестия ден след преждевременното начало на масовата имунизация срещу КОВИД-19 в България и набързо въведените "зелени" коридори в големите болници, чрез които да бъдат усвоени свободните количества от трите вида ваксини, и които предизвикаха големи опашки от желаещи да се имунизират, здравният министър проф. Костадин Ангелов обяви временно спиране на коридорите, докато пристигнат нови количества от ваксините. Страната ни очаква да получи близо 53 000 дози от препарата на "АстраЗенека" на 1 март, въпреки че е договорила почти тройно повече дози, които трябваше да са налични в края на февруари. А на фона на продължаващия интерес от страна на българите да се ваксинират възможно най-бързо и недостига на ваксини при личните лекари у нас, министър Ангелов заяви, че опашки за имунизации има във всички държави.

Dir.bg провери как е организирана масовата ваксинация в други европейски държави и дали наистина европейците не могат да избират каква ваксина да им бъде поставена.

Ето резултатите:

В Нидерландия те канят с писмо, после се обаждаш да запишеш час за ваксиниране

Малко над 1 милион и 62 хиляди дози от трите вида ваксини са поставени на хората в Нидерландия до момента, според актуалната информация, публикувана от правителството на 22 февруари. Това обаче не означава милион ваксинирани, тъй като част от инжекциите са били като втора доза.

В държавата с население от 17.4 милиона души започнаха имунизационната си кампания последни от всички в ЕС - на 6 януари. Две седмици след това начало бяха въведени строги ограничения и полицейски час от 9 вечерта до 4.30 сутринта. Според последните данни, в резултат на мерките процентът на новите случаи е спаднал с 10 процента, което означава, че около 9.8 процента от тестваните хора са положителни.

"Каква ваксина да ти бъде поставена, не можеш да избираш", разказа пред Dir.bg Лилия Димитрова, която живее в провинция Лимбург, в югоизточната част на страната.

Има обаче график за ваксиниране, според който първите имунизирани трябва да бъдат здравните работници и възрастните хора в старческите домове.

Всеки човек получава писмо с покана за ваксинация. След това трябва да се обади и да си запази час за поставяне на ваксината. А това може да се случи на няколко места: в пунктовете на здравната организация GGD, в болниците, в старческите домове и при личните лекари.

"Хора, които са преболедували, ще изчакат около 6 месеца, за да се ваксинират", обясни още Лилия Димитрова. По думите й, когато даден човек има нужда да се тества, се обажда в организацията GGD и си прави записване за безплатен тест.

"Когато се окаже, че тестът е положителен, от GGD проверяват какви заболявания има този човек и какви лекарства приема. Евентуално го инструктират, ако има лекарство, което трябва да преустанови по време на боледуването", разказа българката.

И допълни, че в Айндховен е построена специална сграда, като в едната част се правят тестовете за коронавирус, а в другата - имунизациите. Самото тестване става, като директно влизаш с колата си, отваряш прозореца и ти вземат теста.

Цена Стоичкова

Снимка: Личен архив

Да се ваксинира през март очаква 62-годишната Цена Стоичкова, която е ландшафтен архитект и живее в Нидерландия от 15 години. Според нея организацията на имунизирането срещу вируса е на високо ниво. "Проблемът е в недостатъчния брой ваксини, както е и в другите държави", споделя българката.

И обръща внимание на отсъстващата психоза по отношение на КОВИД-19, тъй като медиите в страната нямат практика да съобщават ежедневно броя на починалите и на заразените.

"Има достъпна информация за броя на заразените, която човек може да получава на електронната си поща, а по телевизията съобщават само новите мерки, които влизат в сила, ако има такива", казва Цена Стоичкова. Според нея правителството, макар и в оставка, не се страхува да налага такива мерки.

А според последната заявка на премиера въведеният през януари полицейски час продължава да действа до 15 март. Затворени остават нехранителните магазини, кафенетата, ресторантите, кината. Очаква се скоро да отворят фризьорските салони, а учениците от гимназиалния етап да се върнат в класните стаи.

Великобритания - разбираш на място коя ваксина ще ти поставят

Великобритания стана първата западна страна, одобрила ваксина срещу КОВИД-19 - препарата на "Пфайзер-Бионтех", на 2 декември 2020 г., и разреши спешната й употреба. Тя процедира по същия начин, когато стана първата държава в света, дала в края на декември зелена светлина на ваксината на "АстраЗенека" и Оксфордския университет, която се използва от януари.

След като ваксините бяха одобрени, много бързо бяха създадени над 1000 центрове за ваксинация, предимно в болниците. С помощта на армията бяха организирани големи пунктове на стадиони, в музеи, дори в катедрали. В помощ на медиците беше мобилизирана армия от доброволци, които да поставят ваксината.

Директорът на българското училище "Иван Станчов" към посолството ни в Лондон Снежина Мечева е сред хората с поставена ваксина. Разказва, че покана за имунизация се получава от съответната клиника, където си регистриран за наблюдение от лекуващ лекар.

"Информацията за пациенти явно се разпраща и до новооткритите центрове за ваксинация в по-големи населени места, където могат да се ваксинират повече хора. Те също канят желаещите да се ваксинират. Аз и съпругът ми получихме покана от две места и избрахме по-близкото като разстояние до дома ни", споделя Мечева. 

Снежина Мечева

Снимка: Личен архив

След такава покана трябва да се регистрираш за ден и час. Прави се онлайн или по телефон.

"Не можеш да избираш какъв вид ваксина искаш да получиш - на място ти казват каква ще ти поставят. Групите за ваксинация са 9 на брой, в зависимост от възрастта. Първата група е за най-възрастните - хората над 80 години. В началото на ваксинацията беше разпратена информация за тези, които имат специфични заболявания и за да се предпазят, трябва да бъдат ваксинирани с предимство. Те трябва да се обадят на лекуващите ги лекари, за да бъдат ваксинирани по-рано, ако не са в първите възрастови групи", обясни Снежина Мечева. И разказа как се е случила имунизацията при нейни приятели:

"Във Великобритания ваксинират с две ваксини: на Пфайзер и на Астра Зенека/Оксфорд. Мои познати - семейство, бяха ваксинирани с различни - съпругата с Пфайзер, съпругът с оксфордската. Въпрос на късмет".

След поставянето на ваксина няма назначено специално наблюдение, но ако човек има някакви симптоми, трябва да се обърне към лекуващия си лекар.

За липса на информация относно хода на ваксинацията на Острова сподели Тихомира Кирова, която второкурсничка в университета в Ланкастър. По думите й международните студенти са пренебрегвани още от началото на учебната година. Тя заминали за Великобритания, за да учи присъствено, след което се оказало, че трябва да напусне. Властите отворили прозорец за пътуване, а студентите трябвало да се върнат през януари, но това се отложило. Тихомира се обадила в университета, за да декларира, че ще завърши годината дистанционно.

Тихомира Кирова

Снимка: Личен архив

А колкото до ваксинацията, според нея информацията, която се предоставя, е оскъдна. "Няма яснота кога аз като студент ще имам право да се ваксинирам там", разказва тя.

Според публикация на BBC от 24 февруари, във Великобритания вече има 17.9 милиона ваксинирани, от които 642 хиляди души са получили и втора доза. Имунизационната кампания е влязла във втората си фаза, след като в първата са предложени ваксини на хората от 4 групи - тези над 70 години, възрастните в социални институции, здравните работници и работещите на първа линия.

Сега усилията са насочени към обхващане на хората с навършени 60 години и тези от уязвимите групи. До средата на април трябва да бъдат включени и 50-годишните.