Пчеларите също излязоха на протест пред земеделското министерство. Те посочват, че складовете им са пълни, но проблемът не е само в украинския внос, но и вносът от други страни, включително и на нискокачествен китайски мед, предава БНТ.

Производителите не могат да реализират продукцията си и от миналата година въпреки ниската изкупна цена. Имат нужда от средства, за да подготвят пчелните семейства за зимата.

"Ако през 2003 г. медът в България се изкупуваше на 3,20 лв., в момента се говори също за такава изкупна цена, даже не се купува. Складовете на пчеларите са пълни, застоява миналогодишен мед и пазарът е блокиран", коментира Даниела Чолибиева от Съюза на българските пчелари - Шумен.

По думите на Радослав Ночев от асоциация "Акция" количеството мед, което застоява в момента, вероятно е стигнало до 10 000 тона.

"Моделът на финансиране като цяло в ЕС е доста несправедлив по отношение на пчеларството и ние сме изоставени в момента на произвола на съдбата", обясни Ночев.

Снимка: BulFoto

Затова пчеларите искат бързо изплащане на подадените заявления, настояват и за безлихвено кредитиране за бранша. В декларация искат още България да информира Европейската комисия за тежкото положение на сектора. Искат и работна група за промени на Наредба 8 за инвестициите в пчеларството.

По-късно земеделският министър Кирил Вътев слезе при протестиращите пчелари и покани техни представители на среща.

Снимка: BulFoto

Междувременно протестиращите зърнопроизводители са се разделили на две групи - едните искат да продължат с протестните действия и да влязат с тежката техника в София, другите пък са съгласни с договореното с управляващите.

Тракторите край София остават в протестна готовност. Земеделските производители очакват меморандума от властта, за да видят неговото съдържание, ако то удовлетворява техните искания и договорките от снощи са спазени, то те ще подпишат документа. Ако имат забележки, протестът ще продължи, предава bTV.

"Изслушахме предложенията на правителството, обсъдихме ги. Снощи до полунощ продължаваха дискусиите. Очакваме всичко да бъде представено под формата на меморандум, с точни параметри. Чакаме финансовият министър да даде бюджет по програмата de minimis и да се изясни периодът, за който ще бъде наложена забрана за внос на определени култури, докато се изработи квотен режим", заяви Симеон Караколев от Българска аграрна камара, цитиран от NOVA.

Инициативния комитет на протестиращите се събра при тракторите, за да обсъдят въпроса с меморандума и приемането на решенията. Журналистите обаче не бяха допуснати.