Ако объркате регистрационния номер на автомобила при купуване на електронна винетка, ще можете да поправите грешката, без да се налага да плащате повторно. Същото ще важи и при грешка в категорията на превозното средство или държавата на регистрация.

Новото правило е заложено в промени в Закона за пътищата, внесени в парламента от депутати на ГЕРБ, пише "24 часа". Поправките трябва да бъдат гласувани до петък, 5 март, за да влязат в сила преди разпускането на Народното събрание за изборите.

Промяната на грешно декларираните данни ще става след проверка, че на територията на страната не съществува регистрирано пътно превозно средство с идентични на първоначално нанесените данни. Тя ще влиза в сила веднага след извършване на корекцията и ще бъде до срока на валидност на първоначално издадената винетка. Досега при допускане на грешка винетката се считаше за невалидна, без парите да бъдат възстановени на хората, независимо дали става дума за годишна винетка, която е 97 лв. за лека кола, или 10 лв., колкото струва винетката за уикенда.

Най-често грешки се допускат и при закупуване на винетки за ремаркета, тъй като когато към автомобила има прикачено ремарке и общата маса на композицията надвишава 3,5 тона, за ремаркето се изисква допълнителна такса. Законът изрично посочва, че в такива случаи се дължи винетна такса за същата кагетория като за леката кола. В същото време обаче според Закона за пътищата ремаркето не е отделна категория пътно превозно средство, а според Закона за движение по пътищата то е отделна категория.

Вносителите на поправката посочват, че това практически обърква потребителите и има множество жалби и сигнали по този повод.

У нас има случаи и с винетки за леки коли, купени от крайпътен обект, които се въвеждат в системата от служител на обекта. Ако той въведе данните и прецени, че винетката трябва е валидна след 15 минути, а водачът потегли след 10 минути и попадне на камера, тя също ще го таксува като нередовен и никой не може да отмени глобата.

Депутатите от ГЕРБ посочват, че служителите на Националното толуправление могат да проверяват подадените от потребителите заявления и жалби относно грешки при въвеждането на данни и да коригират информацията, без водачът да губи валидността на документа, който е платил.