Ентералните храни имат редица предимства за онкологичните пациенти
Малнутрицията (недохранването) е сериозно заболяване, за което рядко се говори в публичното пространство. То е причината за около 20% от леталните случаи при онкологичните пациенти. Разговаряхме с д-р Росица Кръстева, Началник Онкологичен център Уни Хоспитал, Панагюрище за причините за появата му, рисковите групи и правилната терапия.
Д-р Кръстева, какво представлява малнутрицията?
Малнутрицията или недохранването възникват, когато тялото не получава нужните количества хранителни вещества, за да функционира правилно, като най-често това се дължи в резултат от недостатъчно, неадекватно или небалансирано хранене, често предизвикано от заболяване.
Защо загубата на тегло е толкова често срещана при пациенти с онкологично заболяване?
Най-често в напреднал, четвърти стадий на злокачественото заболяване, когато са засегнати много органи, храненето е нарушено поради липса на апетит или поради невъзможност за прием на храна. Туморите на главата и шията (ларинкс, орофаринкс, хипофаринкс) чисто механично пречат да се осъществява нормално хранене.
Лечението на рака, включващо химиотерапия, лъчетерапия, имунотерапия, таргетна терапия, също може да потисне апетита и да промени вкуса и обонянието, което да доведе до намален прием на храна. Много пациенти изпитват като страничен ефект гадене, повръщане, възпаление на устната кухина.
При напреднало заболяване клетките предизвикват отделяне на вещества, които стимулират разграждането на мускулната тъкан. Това явление се нарича "ракова кахексия" и води до загуба на мускулна маса и отслабване, дори при пациенти, които консумират достатъчно калории. Раковата кахексия настъпва в напредналия 4ти стадий на заболяването.
Освен това, ракът често предизвиква възпалителни процеси в организма, които карат имунната система да произвежда цитокини (специфични протеини). Те могат да променят метаболизма и да доведат до разграждане на мазнините и мускулите, като потискат апетита.
Може ли хранителната терапия да подпомогне по-доброто понасяне на терапиите и по-бързото възстановяване на пациентите?
Да, индивидуално съобразената хранителна терапия може да подпомогне по-доброто понасяне на лечението и по-бързото възстановяване.
Хранителната терапия осигурява адекватни количества калории, а когато организмът разполага с достатъчно енергийни запаси, то може да реагира по-добре на лечението.
След приключване на активното лечение, хранителната терапия помага на тялото да възстанови изгубените ресурси и да изгради отново увредените тъкани. Затова е изключително важно пациентите, които провеждат противоракова терапия, да имат разнообразно и балансирано хранене, което да им осигури адекватен енергиен баланс.
Храненето влияе не само на физическото, но и на психическото състояние. Едно балансирано хранене, съобразено с вкусовите предпочитания на пациента, може да подобри настроението и да даде чувство на контрол и спокойствие, което е важно за емоционалната подкрепа по време на лечението.
Важно е да се знае, че няма специална храна, която да потисне или стимулира тумора, затова индивидуалните предпочитания на пациента трябва да се вземат под внимание.
Какви съвети бихте дали на близките на пациенти с онкологично заболяване за подпомагане на хранителния прием у дома?
Наблегнете на малки и чести хранения. Вместо три големи хранения на ден, опитайте да предлагате на пациента малки порции на всеки 2-3 часа.
Подберете висококалорични храни. При липса на апетит е важно всяка хапка да осигурява максимално количество хранителни вещества. Важно е също така да бъдат приемани антиеметични лекарства, когато се провежда антираково лечение.
При стомашен дискомфорт наблегнете на лесносмилаеми храни - картофи, супи, плодови и зеленчукови пюрета.
Нека храната да е на стайна температура или леко охладена, за да се избегнат силните аромати на горещите ястия, които могат да предизвикат гадене.
Предлагайте вода, билкови чайове, смутита и бульони, за да сте сигурни, че пациентът е добре хидратиран.
Стресът може да влоши липсата на апетит, затова се стремете да създадете уютна и спокойна обстановка по време на хранене.
Не оказвайте натиск върху пациента да се храни насила, това може да предизвика негативно отношение към храненето. Дори да пропусне едно хранене, нека следващото да включва любимо ястие. По този начин пациентът ще има усещането за свободен избор на храна. В случаите когато няма физическа възможност за прием на храна, трябва да се обсъди парентерално хранене или специфично, ентерално хранене.
Има ли нещо специфично в храненето, което пациентите и техните близки трябва да имат предвид?
Поради провежданото лечение, много онкологични пациенти са по-податливи на инфекции. Да избягват сурови и непастьоризирани храни, недостатъчно добре измити плодове и зеленчуци. Да не наблягат на преработени храни и храни с добавена захар.
Мнозина смятат, че витамините и минералите под формата на добавки могат да помогнат за укрепване на организма. Въпреки това някои добавки могат да взаимодействат с противотуморната терапия (химиотерапия, таргетна терапия, имунотерапия) и да намалят ефективността на лечението. Затова всяка добавка трябва да бъде обсъдена с лекуващия онколог.
Ако пациентът изпитва проблеми с храносмилането, количеството на фибрите в храната трябва да се съобрази. При диария е добре да се избягват високофибрени храни и да се предпочитат лесно смилаеми такива, докато при запек може да се добавят повече фибри за стимулиране на перисталтиката.
Какви са предимствата на специализираните ентерални храни за онкологични пациенти спрямо стандартната диета?
Те предлагат редица предимства пред стандартната диета, особено когато пациентите не могат да поемат достатъчно хранителни вещества чрез обичайното хранене. Разработени са да осигурят максимално необходимите калории и хранителни вещества в лесна за усвояване форма и в малък обем, като подпомагат поддържането на теглото, мускулната маса и общото здраве по време на лечението.
Ентералните храни са формулирани така, че да бъдат лесно смилаеми и добре усвоявани от организма. Това е особено полезно за пациенти, които имат проблеми с храносмилателната система поради лечението, като например диария или запек. Тези храни намаляват риска от стомашно-чревни проблеми и се приемат по-лесно от обикновената храна.
Не на последно място, тези хранителни формули често се предлагат в готова за консумация форма, което улеснява ежедневното им приемане.
Използването на ентерални храни е редно да се осъществява под наблюдението на медицинския онколог и на диетолог, което гарантира, че храненето отговаря на променящите се нужди на пациента в различните етапи на лечението.
Може ли човек без заболяване да приема ентерални храни и как би му повлияло това?
Да, може да използва тези продукти временно като заместител на обичайното хранене, например в ситуации, когато няма достъп до прясна храна, или ако му е трудно да си набави пълноценно хранене. Но продължителната употреба на ентерални храни от здрав човек може да доведе до дефицит на определени вещества, да намали разнообразието в храненето, да доведе до по-висок калориен прием от необходимото, ако продуктът се приема редовно и в големи количества.
Освен това, нека не забравяме, че храненето е повече от просто набавяне на калории и хранителни вещества; то е и социално преживяване, което носи удоволствие и психологическа удовлетвореност. Приемът на ентерални храни като основен източник на хранене може да намали удоволствието от разнообразната храна и да доведе до монотонност и психологически дискомфорт при хора, които нямат медицинска нужда от този тип хранене. Затова ентералните храни трябва да бъдат използвани от пациенти, които имат проблем с усвояването на нормална храна.
НАЙ
Борисов отказа да е премиер, връща мандата веднага
Повдигнаха обвинение на трима непълнолетни за нападението в столичен мол, грози ги до 2 г. затвор
Кирил Петков към ГЕРБ: Избрахте Пеевски пред България, тъжно беше да гледам
Баща и син изчезнаха мистериозно във Видинско, от 14 дни са в неизвестност
Масирани атаки с дронове над Киев и Ростов, експлозии в украинската столица
Кирил Петков към ГЕРБ: Избрахте Пеевски пред България, тъжно беше да гледам
Борисов отказа да е премиер, връща мандата веднага
Повдигнаха обвинение на трима непълнолетни за нападението в столичен мол, грози ги до 2 г. затвор
Масирани атаки с дронове над Киев и Ростов, експлозии в украинската столица
Борисов: Мога да свърша тази работа, премиер. ПП-ДБ, ИТН, БСП, МЕЧ остават твърдо против