Инвестициите в иновации са от решаващо значение за подобряването на начина ни на живот и за намаляването на вредите, причинени от различни рискови фактори. Около това общо становище се обединиха водещи представители на бизнеса и медицински експерти по време на дискусия в столицата. Форумът, озаглавен "Подобряване на средата и начина на живот. Ролята на иновациите в намаляване на вредата", беше втора експертна кръгла маса по темата, организирана от Сдружение "България-Европа за всички" с председател Борис Радев. Тя събра на едно място български и международни специалисти.

Един от основните акценти в дискусията постави кардиологът д-р Александър Носиков от Аджибадем Сити Клиник, УМБАЛ Младост. Той посочи замърсения въздух и нездравословния начин на живот като сериозни заплахи за сърдечно-съдовото здраве в България.

"Иновациите в превенцията и диагностиката са от съществено значение за намаляване на тези рискове", подчерта д-р Носиков. Той отбеляза, че страната ни е сред водещите в ЕС по разпространение на вредни навици като тютюнопушенето. "Идеалният вариант, разбира се, е пълен отказ, но за тези, които продължават да го правят, данните показват, че преминаването към алтернативни бездимни устройства потенциално би намалило вредите върху сърдечно-съдовата система и белия дроб, въпреки че те не са напълно без риск", коментира кардиологът. Като успешен пример той посочи Швеция, където политиките, отчитащи потенциала на алтернативните изделия, са допринесли за значително по-ниски нива на тютюнопушене и свързаните с него заболявания.

Върху негативното влияние на замърсяването, нездравословните навици и стреса, особено върху кожата, се спря и д-р Илиана Георгиева, дерматолог в естетична клиника "Dr Denkova Dermatology". Според нея, иновациите в козметиката и медицинските технологии играят ключова роля за минимизиране на тези вреди. "От моя опит знам, че е важно лекарите да избягваме категорични забрани и да предлагаме балансирани решения", сподели д-р Георгиева. Тя допълни, че съвременната медицина предлага иновативни подходи, които могат да допринесат за намаляване на вредата и да повлияят благоприятно рисковите биомаркери, свързани с редица заболявания, дори ако човек, например, продължава да пуши. "Като лекар-специалист обаче, винаги препоръчвам пълно въздържане от вредните навици, което е и за предпочитане", категорична бе тя.

Форумът събра на едно място български и международни специалисти

Снимка: M3 Communications Group

От своя страна, Марк Форстър, старши мениджър "Научни въпроси и изследвания" в Бритиш Американ Табако, който се включи онлайн от Лондон, представи напредъка на компанията в създаването на продукти с потенциал за намален риск спрямо традиционните цигари. "Нашата цел е да предложим на потребителите иновативни продукти с потенциал за намален риск в сравнение с продължителното пушене на цигари. Научните изследвания са в основата на тази трансформация", заяви Форстър. Той спомена и новата платформа на компанията OMNI, която предоставя достъп до научнообосновани разработки относно техните алтернативни продукти.

Гледните точки на бизнеса бяха допълнени от Таня Косева-Бошова, управляващ директор в Lion's Head и управляващ партньор на Park Lane Developments. Тя наблегна на значението на устойчивото строителство и зелените технологии за намаляване на екологичния отпечатък на сградния фонд и за създаването на по-здравословна градска среда. В същия дух се изказа и д-р инж. Веселин Тодоров, председател на Сдружение Соларна Академия България, който подчерта ключовата роля на възобновяемите енергийни източници за постигане на по-чиста енергийна система както за индустрията, така и за крайните потребители.

Домакинът на срещата, Борис Радев, председател на Сдружение "България-Европа за всички", представи актуални иновации в културната и арт среда у нас, изтъквайки съществения принос на технологиите за развитието на този сектор и положителното им влияние върху качеството на живот.

Дискусията беше модерирана от Максим Бехар, главен изпълнителен директор на M3 Communications Group, Inc. Накрая, организаторите от Сдружение "България-Европа за всички" поеха ангажимент за продължаване на диалога по темата с нови срещи в още по-широк експертен формат.