От днес започват серия протести в подкрепа и против кабинета на жълтите павета. От утре в следващите три дни в Столична община са получени 11 уведомления за провеждане на демонстрации пред Народното събрание. Междувременно от МВР съобщиха, че започват проверка във връзка с постъпила оперативна информация и с множество сигнали за публикации в социалните мрежи, които призовават към ескалация на напрежението по време на планираните за тази седмица протести, съобщиха от ведомството.

Никола Минчев се включи в протеста на "Правосъдие за всеки"

Стотици се събраха за шествие под надслов "Марш за Европейска България - в защита на парламентаризма и демокрацията!" около фонтана пред Президентството в центъра на София след 18 часа днес. То бе организирано от Инициатива "Правосъдие за всеки" в подкрепа на правителството, правото, парламентаризма и демокрацията.

Вижте снимки >>

"Ние сме тук в защита на институцията парламент. Някои се опитват да проформатират мнозинства, да изтеглят депутати. И този някой не се намира в парламента, тъй като този, който предизвика кризата, не е нито народен представител, нито министър", заяви Велислав Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки", организатор на шествието.

"Притеснява ни, че в три от парламентарните групи, хората, които взимат решения, не са в парламента", добави той, цитиран от БТА.

Никола Минчев

Снимка: БТА

Към шествието се присъедини и бившият председател на Народното събрание Никола Минчев.

Пред журналисти той коментира, че очаква дебатът за вота на недоверие да бъде ожесточен и продължителен. Според него вотът може и да не мине в парламента.

"Когато тези хора са толкова години на площада, няма как да не се присъединя към тях. Благодаря им за подкрепата, че не си стоят вкъщи - на топло, на удобно, да чакат някой да направи нещо, а излизат на площада да изразят мнението си", заяви и. д. председател на Народното събрание Мирослав Иванов.

Изпълняващият длъжността председател на НС Мирослав Иванов

Снимка: БТА

По отношение на предстоящата парламентарна седмица той посочи, че ще се опита с добър тон да направи така, че да не се случват грозни сцени и да се проведат нормални дебати, които да са в духа на парламентаризма и да бъдат изложени аргументи.

"Искам да живея в държава, в която всеки специалист ще бъде свободен да казва мнението си. Аз съм един нормален човек, който в момента тества съдебната система. Чакам тихо и кротко да видя какво се случва", каза министърът на здравеопазването Асена Сербезова.

Министърът на здравеопазването Асена Сербезова

Снимка: БТА

Тя напомни, че е завела съдебно дело за дискриминация.

"Виждате колко е важно, ако предпочетем личните ни интереси за малко, какво може да се случи в един парламент. Крехко мнозинство, което в един момент, в рамките на 24 часа, да бъде променено. Няма да стане. Всеки глас е важен. Каквото става в парламента, трябва да е израз на волята на народа", допълни Сербезова.

"България избира да бъде част от свободния свят, където всички трябва да са равни пред закона. Това е моделът за развитие за просперитет на всяка успешна държава. Другият модел го видяхме досега- 12 години феодален модел, в който преуспяваха тези, които са най-близки до властта. Този модел трябва да прекършим сега", каза депутатът Владислав Панев.

Снимка: БТА

"Много се надявам да няма предсрочни избори, да си имаме нормално правителство, което да бъде подкрепено за промените и реформите в България. Те са много нужни", сподели демонстрантка пред БНР.

"Виждам желание да се правят промени, но виждам и от хора от предишните управляващи, които се опитват да подкопаят техните усилия", допълни друг.

"Да дойде президентът, пак да размаха юмрука, да каже на народа нещо", призова трети.

Снимка: БТА

След като протестиращите се събраха пред президентството, по-късно те направиха марш до Народното събрание, където се сляха с протеста там в подкрепа на правителството, започнал  в 18.30 часа.

Премиерът се присъедини към протестиращите в подкрепа на правителството

Имаме още 10 дни, в които можем да разговаряме с депутатите и няма нищо задкулисно зад това, заяви премиерът Кирил Петков в коментар за предстоящия вот на недоверие към правителството и за изхода от него.

По думите му, има толкова много хора, които са интелигентни и са се събрали за България без задкулисие, вижда се защо си заслужават всичките усилия, които се правят.

Непрекъснато говорим с много депутати, тук е въпрос на страх и отговорности и всеки един трябва да си вземе решението. И аз се надявам, че много хора ще поемат тази стъпка, която им изглежда страшна, но е отговорност за България, посочи Кирил Петков. Той допълни, че "има после още 7 дни, когато ще се види първият мандат. Реално 10 дни преди да знаем колко ще са подкрепящите".

Не може да се преговаря с нас, не може да ни се предлагат сделки, не могат да се предлагат разни стратегии за стабилност, на базата на това ние да ви излъжем, каза още Петков и допълни: "България без задкулисие, означава всички, които искат да участват в управлението, да застанат отпред. Ние не дойдохме само с идеята за изчистване на България от мафията и втората стъпка е създаване на истински институции.

Снимка: БТА

"Има толкова много хора, които искат да има България без задкулисие. Утре ще има достатъчно полиция на протеста. Г-н Рашков гарантира за това. Промяната зависи от всички нас. Непрекъснато говорим с различни депутати. Тук е въпросът на страх и отговорност. Надявам се много хора да направят тази стъпка, която изглежда страшна, но е отговорна", заяви премиерът Кирил Петков на протеста пред Народното събрание.

Петков покани на трибуната и Никола Минчев, когото определи като "новия герой" - единственият успял да обедини ГЕРБ, ДПС ИТН, и "Възраждане" заедно.

"Това, което правим, ще продължаваме да правим, знаейки, че сте зад нас, че ни подкрепяте", каза Минчев.

Снимка: Bulphoto

"Не можах да поставя моите разбирания за честност, справедливост и ценност над разбиранията на мафията. Аз предпочетох да застана на страната на моя народ",  заяви и министърът на спорта в оставка Радостин Василев, който също се включи в протеста в подкрепа на правителството, парламентаризма и демокрацията на инициатива "Правосъдие за всеки".

Снимка: Bulphoto

"Не мога да ходя по улиците и да лъжа хората, че някой прави реформи, ако не ги прави. Аз не съм се продал. Аз напуснах обиден и заставам зад моя народ, който трябва да постигне победа над мафията", каза още той и добави: "Вие виждате, че има и стойностни хора в Народното събрание, които си вършат работата и не бива да бъдат делени на политически партии".

Снимка: Bulphoto

Бащата на премиера - Петко Петков, също държа реч пред множеството, като поиска прошка от днешното младо поколение, че неговото не е направило това, за което се бори днешната власт. Множеството пък скандираше против "мафията" в държавата.

Самият премиер се превърна в модератор на митинга, като привикваше говорителите под паметника на царя - освободител. Той призова демонстрантите да се съберат и утре и вдругиден. С него бе и съпругата му Линда, която обаче нямаше активна роля, но показа, че го подкрепя.

Снимка: Bulphoto

Към мирния протест се присъединиха министрите - на транспорта Николай Събев, на културата Атанас Атанасов, на здравеопазването Асена Сербезова, на иновациите и растежа Даниел Лорер, на електронното управление Божидар Божанов.

Снимка: Bulphoto

По-късно Кирил Петков беше изпратен с аплодисменти от събралите се.

Във фейсбук организаторите на събитието посочиха, че целта е да се окаже подкрепа на правителството, в навечерието на дебатите около предстоящия вот на недоверие. Протестиращите настояват за икономическа независимост, прозрачност в политиката, както и продължаване на борбата с корупцията. Според организаторите в момента се води битка с мафията и на страната не са нужни нови избори.

Протест пред МС поиска оставката на кабинета "Петков"

Докато двата протеста в подкрепа на правителството се сляха пред парламента, пред Министерския съвет към 10.30 часа се проведе контрапротест, организиран във Фейсбук, с искане за оставка на правителството на Кирил Петков.

Демонстрацията премина спокойно, без да възпрепятства движението пред МС и при слабо полицейско присъствие. Около 20 демонстранти скандирха: "Киро, позор, оставка и затвор". 

Те изтъкнаха като мотиви за исканата оставка инфлацията, безпрецедентните поскъпвания на храните и горивата, както и "подготвяното национално предателство по темата "Северна Македония".

"Показа дъното на нашата политическа система! Обяснява на българския народ как ще преговаря с други депутати, които са влезнали с други идеи, да се присъединяват към него. Това е наистина някакъв абсурд, който в целия 33-годишен провален преход не се е случвало. Те казват, че се борят срещу мафия, която казват, че е в опозиция! Ами това никъде по света го няма", обобщи протестиращият Тодор Стоянов пред БНР.

Хората се канят да протестират всеки понеделник и четвъртък, докато Кирил Петков подаде оставката си. Протестът приключи малко преди 21 ч.

Серия от протести пред парламента в следващите дни

11 уведомления за провеждане на протести на пл. "Народно събрание" в периода 21-23 юни са получени в Столична община съгласно изискванията на Закона за събранията, митингите и манифестациите.

5 от уведомленията са подадени от сдружения и политически партии - това са политическа партия движение "Да България", партия "Възраждане", Българско национално движение ВМРО, сдружение "Толерантност" и национално движение "Хан Кубрат", а останалите 6 са подадени от различни физически лица.

Заявените цели на протестните мероприятия са:

  • срещу смяната на Никола Минчев;
  • в подкрепа на правителството на Кирил Петков;
  • против кабинета на Кирил Петков и искане на оставката на правителството;
  • за европейска България без мафия;
  • срещу високите цени на горивата;
  • за компенсации за високите цени на енергоносителите;
  • защита на българския национален интерес в Македония

Дирекция "Сигурност" на Столична община е провела разговори с организаторите на всички заявени протестни мероприятия и ги съгласува по реда на тяхното заявление.

Поради факта, че уведомленията са за протести около сградата на Народното събрание, а част от мероприятията са противоречащи едно на друго, Столична община и Столична дирекция на вътрешните работи, предприемат нужните мерки за физическо разделяне на противостоящите групи с цел гарантиране на живота и здравето на всички граждани.

Мероприятията са съгласувани по следния начин:

На 21 юни:

- от южната страна на сградата на Народното събрание, извън зоната за сигурност, протестни мероприятия срещу правителството на Кирил Петков.

- от северната страна на сградата на Народното събрание, извън зоната за сигурност, протестните мероприятия в подкрепа на правителството на Кирил Петков.

На 22 юни:

- от южната страна на сградата на Народното събрание, извън зоната за сигурност, протестни мероприятия в подкрепа на правителството на Кирил Петков.

- от северната страна на сградата на Народното събрание, извън зоната за сигурност, протестните мероприятия срещу правителството на Кирил Петков.

Размяната на местата на протестните мероприятия е съобразно времето на подаване на заявленията.

Във връзка с протестите на 21 и 22 юни Столична община информира гражданите и гостите на София, че движението в зоната на пл. "Народно събрание", пл. "Св. Ал. Невски", бул. "Цар Освободител" и бул. "Дондуков" в участъка от Ларгото до бул. "Васил Левски" ще бъде силно затруднено.

От 21 юни до приключване на протестите се забранява престоят и паркирането на паркингите на пл. "Ал. Невски", пл. "Народно събрание", пл. "Княз Александър I", по ул. "15 ноември" и ул. "Оборище" между ул. "Г. С. Раковски" и бул. "В. Левски", а на 22 юни се забранява паркирането по бул. "Дондуков" между бул. "Левски" и ул. "Г. С. Раковски".

От Столичната община напомнят, че съгласно Закона за събранията, митингите и манифестациите участниците в тях не могат да носят оръжие или други предмети, които могат да се използват против живота и здравето на хората или за причиняване на материални щети; граждани, които са в очевидно нетрезво състояние или маскирани с цел да се затрудни тяхното разпознаване.