Президентът и правителство сблъскаха позициите си заради доклада за състоянието на българската армия. В нея има 5500 незаети бройки.

"Това, че болният ще си скъса диагнозата, не означава, че ще оздравее. Мисля, че докладът на служебното правителство беше реалистичен. Този доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили предлага да лекуваме армията със самовнушение“.

Това заяви  президентът Румен Радев пред журналисти, помолен да коментира одобрения в сряда от Министерски съвет Доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили за 2016 година. Той е редактиран вариант на доклада за състоянието на армията, заключенията в който се разминават с тези на служебното правителство. Той твърдеше, че армията може само частично да изпълнява задълженията си.

"Тук не говорим за вина, а за реалната обстановка, за моментното състояние. Как можем да се движим напред, ако не знаем какво е реалното ни състояние“, попита президентът Радев и добави, че едва след като този въпрос получи своя смел и откровен отговор ще започне истинската трансформация на Въоръжените сили.

Каракачанов: Няма да захаросаме доклада за армията >>>

Държавният глава бе гост на Военна академия „Георги Стойков Раковски“, където участва в тържественото откриване новата учебна 2017-2018 година. В лекцията си пред военнослужещите той посочи, че докладът на служебния кабинет е обективен, а редактираната версия е „напудрена" и предупреди, че модернизацията ще се забави и проблемите на армията ще се задълбочат.

В отговор на въпрос дали свикването на КСНС е контрамярка срещу забавянето на проектите за модернизация на армията, Румен Радев коментира, че не иска да свързва двете неща по никакъв начин.

„Чакам поне едно практическо решение в сферата на отбраната, за да можем наистина да обсъждаме нещо на този съвет. Не искам да звучи така, че виждате ли обсъждането на антикорупционните мерки е резултат от това, че нищо не се предприема в сферата на отбраната“, добави той.

По-рано днес военният министър Красимир Каракачанов, че в армията има недокомплект на 5500 щата, но няма и как да се попълнят, защото заплатата е ниска. Един начинаещ професионален войник получава 608 лв. заплата и 120 лв. за храна.  Според министъра  заплатата на войник трябва да е като на учител.