Неявяване във ВСС е основание за неизпълнение на задълженията на главния прокурор и от там за отстраняване. Това каза бившият правосъден министър Иван Демерджиев пред Нова тв.

Пленумът на ВСС трябва да разгледа предложението за отстраняване на главния прокурор, ако такова бъде внесено от министъра на правосъдието.

"Вярвам, че това ще стане. Горещо се надявам това да стане още следващата седмица. От там нататък пленумът е длъжен да събере доказателства във връзка с твърденията за извършени нарушения или уронване на престижа на съдебната власт. Част от тези основания са дори неявяването на Гешев на заседанието на пленума и на Прокурорската колегия", каза още той.

Той коментира и призоваването на премиера Кирил Петков да даде показания за казуси, които станаха обществено достояние през медиите. "Прокуратурата е длъжна да се самосезира, да ги провери и да уведоми обществото, в рамките на няколко месеца, каза г-жа Кьовеши. Това трябва да се случи. Вместо да направи това, прокуратурата очаква министър-председателят да направи някакъв тип собствено разследване и да ги уведоми. Това е абсурдно. Ангажимент на прокуратурата е да разследва", заяви Дерменджиев.

Бившият служебен министър бе категоричен, че прокуратурата се задейства избирателно.

Демерджиев коментира и ситуацията, свързана с бащата на Иван Гешев, който е придобил дял от фирма: "Не ставаше ясно от Търговския регистър основанието да придобие 2% от това дружество. Това е станало в резултат на съмнение, че Гешев е поел ангажименти към дела".

Според него Гешев дължи обяснение на какви основания баща му е придобил съответните проценти.

"Има много сигнали срещу главния прокурор Иван Гешев. Има подаден сигнал в МВР, че той е унищожил документи по случая КТБ. Става въпрос за документи, които са уличавали някои политици и са били били изгорени лично от главния прокурор. Това е станало до вилата му", каза Демерджиев.

"Вчера хора от Перник ми припомниха друг сигнал - за "чадър" върху местния кмет. Има много наказателни производства, които не се движат. Има множество сигнали в министерството на правосъдието. Някои от тях могат да бъдат третирани като престъпления. Има два случая, в които Европейският съд е признал, че презумпцията за невиновност е нарушена от главния прокурор", каза Дерменджиев.

Той даде пример и с друг сигнал, подаден в правосъдното министерство. "Имало и сигнал за унищожаване на документи по делото КТБ. Според подателя на сигнала те са уличавали доста политици, стоящи в миналото на високи позиции. Документите са унищожен близо до вилата на г-н Гешев. Твърдението е, че са унищожени от него лично. Там се посочва и името на г-н Пеевски. Този сигнал е подаден и в МВР, тоест подателят отговаря за верността на това, което е изложил", заяви Дерменджиев.

Припомняме, че преди дни Конституционният съд реши единодушно с 10 гласа "за", че министърът на правосъдието може да иска предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор и на председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд.

Искането за тълкувателно решение беше на Министерски съвет, след като Висшият съдебен съвет отказа да разгледа по същество предложение на вече бившия служебен министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев. Междувременно проф. Стоилов беше назначен за конституционен съдия от квотата на президента.

Стоилов не е участвал в гласуването (От няколко месеца Конституционният съд е в състав от 11 души, тъй като Народното събрание още не е избрало 12-ия конституционен съдия).