Държавата със съвети към родителите: Без екрани за децата до 2 г., за тези до 12 г. - най-много 2 часа
Много често родителите за да си осигурят малко спокойствие, дават таблет на децата и им казват "гледай тук", без да отчитат вредата за тях, заяви социалният министър Борислав Гуцанов
Децата на възраст до 2 години не трябва да имат никакъв достъп до екрани. До 6 години достъпът трябва да е не повече от 1 час, а до 12 години - не повече от 2 часа. Много често родителите за да си осигурят малко спокойствие, дават таблет на децата и им казват "гледай тук", без да отчитат вредата за тях. Това се връща като бумеранг и то в много лоша посока. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на представянето на новото Практическо ръководство с насоки за рисковете, застрашаващи живота и здравето на децата, и за осигуряване на тяхната безопасност на обществени места.
То е разработено от междуведомствена работна група, координирана от Държавната агенция "Закрила на детето". В нея са участвали още експерти от четири министерства, държавни комисии, агенции и компании и на Българския Червен кръст. Ръководството съдържа конкретни указания за действие и предотвратяване на рисковете за деца при кризисни ситуации и посочва адекватни реакции при възникване на такива. То представя и насоки за разясняване на децата на рисковите фактори, водещи до увреждане на здравето и нравственото развитие.
Предвид предстоящите летни месеци социалният министър призова за повече внимание от страна на родителите и близките: "Децата отиват при баби и дядовци, пътуват на море, в планината, където има съответни опасности и те трябва да им се обяснят".
В практическото ръководство са засегнати и темите за опасностите от вейповете, дизайнерската дрога, употребата на райски газ, мерките за ограничаване на злополуките с деца с тротинетки и други индивидуални превозни средства.
"Искам да призова родителите да са по-внимателни и да спазват законите. Не е демонстрация на някакъв социален статус да се закупи скутер или електрическа тротинетка на детето. Не знам още колко инциденти трябва да станат, за да се разбере, че е опасно, особено когато децата не носят предпазни средства", каза още Борислав Гуцанов.
Основната цел на документа е да даде на родителите, учителите и хората, които се грижат за деца, информация по наболели въпроси. В документа има и съвети как да научат децата да се предпазват от опасностите.
"Ако предпазим поне един човешки живот, това означава, че сте свършили много важна работа. Онова, което е било опасност по наше време, когато ние бяхме деца, е коренно различно от това, което е днес", добави социалният министър.
Той обърна специално внимание на заплахи като вейпове, дизайнерска дрога и азотни балони: "Информацията за опасностите, които те крият, трябва да достигне до повече родители".