Това каза новият шеф на агенцията Цветлин Йовчев след среща в МВР с вътрешния министър Цветан Цветанов и главния прокурор Борис Велчев, предаде „Фокус”.
В момента текат консултации между МВР и ДАНС по изясняване на правомощията между двете институции, като целта на първо място е да се избегне дублирането на функциите.
"МВР, ДАНС и прокуратурата са елементи от една система и не трябва да има конкурентно отношение между тях", добави Йовчев.
На въпрос какво трябва да остане като функции в ДАНС, той отговори, че това най-вече са контраразузнаването и борбата с тероризма.
"ДАНС обаче трябва да наблюдава и процеса с организираните престъпни групи, тъй като това е свързано с възможността за проникване на чужди разузнавателни служби и представители на терористични организации", каза Йовчев.
Според него борбата с корупцията също е съществен елемент в работата на ДАНС и тя трябва да остане в службата.
"Корупцията е заплаха за националната сигурност, тя има негативно въздействие върху структурите на държавната администрация, тъй като държавата все още се явява като най-големият клиент на бизнеса", аргументира се наследникът на Петко Сертов.
Той заяви, че умишлено избягва контакт с журналисти.
"ДАНС трябва да бъде тайното и силно оръжие на държавата и по възможност по-малко трябва да присъства в медиите", категоричен беше той и призна, че имиджът на агенцията през последните месеци, не е такъв, какъвто трябва да е.
По повод скандалното оперативно дело „Галерия”, по което бяха подслушвани депутати и журналисти, Цветлин Йовчев съобщи, че е създадена комисия за разсекретяването му.
"Заради ограниченията на законите обаче, може би ще бъдат наложени ограничение на обема на разсекретената информация – в частта СРС-та. Не трябва да се разсекретяват и личните данни. Обемът на делото не е толкова голям и кръгът на лица в делото не е голям. Едва ли ще има нещо чак толкова интересно, както очаква обществеността", коментира шефът на ДАНС.
На свой ред главният прокурор съобщи, че още в първите дни на септември ще заработят съвместни екипи между МВР, ДАНС и прокуратурата за подпомагане на разследването по знакови дела. Екипите ще бъдат концентрирани както техни специалисти, така и, в някои случаи, от други ведомства. Целта на екипите ще бъде събирането на доказателства по ключови случаи, за да има осъдителни присъди. Хората в екипите ще разполагат с всички необходими условия, за да може да се реагират максимално професионално по отношение на проявите на организирана престъпност.
"Първоначално до няколко месеца работата на екипите ще бъде тествана. Те ще работят по ограничен кръг от много важни за обществото дела, най-вече за корупция и организирана престъпност. Няма да се правят смесени екипи по няколкостотинте хиляди дела”, каза Велчев.