Д-р Танер Шахин: Негативните мисли и чувства ни разболяват, както цигарите и обездвижването
Ако понижим „дозата риск“ от вредните навици и увеличим „дозата любов“ в живота си, нищо не би ни попречило да доживеем 100 години
Д-р Танер Шахин е специалист кардиолог в София с над 6 години медицински опит, който има над 58 000 последователи в социалните мрежи, защото вярва, че освен да лекуват, мисията на лекарите е да дават на хората достъпна и лесно разбираема информация за здравето. През 2018 г. се присъединява към екипа на Клиника по кардиология на АСК УМБАЛ Токуда и към момента е част от екипа специалисти на МЦ по Сърдечно-съдови заболявания София. Член е на Дружество на кардиолозите в България, Български лекарски съюз и Българско дружество по интервенционална кардиология.
В специално интeрвю за dir.bg д-р Танер Шахин разкрива топ съвети за здраве и дълголетие - колко да спортуваме, по колко кафета може да пием, кои съставки в храната да намалим, как да загърбим алкохола и тютюнопушенето, и защо стресът и омразата са толкова лоши, колкото и цигарите...
Д-р Шахин, какво ви провокира да давате полезни съвети за здравето чрез Вашите TikTok профил, Facebook страница и YouTube канал? Не умее или не знае как българинът да се грижи за здравето си?
Всъщност, мотивът ми да създам TikTok профил и YouTube канал беше комбинация от няколко фактора. На първо място, видях нуждата от достъпна и лесно разбираема информация за здравето, особено по теми, свързани със сърцето. Често хората не осъзнават колко е важно да се грижат за своето сърдечно здраве до момента, в който не се сблъскат с проблеми.
Вярвам, че информацията трябва да бъде представена по начин, който е едновременно забавен и образователен, за да достигне до възможно най-широка аудитория. Това е особено важно в социалните мрежи, където вниманието на хората е ограничено. Също така, чрез тези платформи имам възможността да достигна до всякаква аудитория, особено такава, която страда от слаба здравна култура.
Не бих казал, че българинът не знае как да се грижи за здравето си, но мисля, че често информацията, до която има достъп, е или твърде сложна, или недостатъчно актуална. Чрез моите видео блогове се опитвам да направя здравната информация по-достъпна и разбираема, за да може всеки да направи информиран избор за своето здраве.
Какво ни разболява ?
Това е много добър въпрос и отговорът не е еднозначен, тъй като много фактори могат да допринесат за развитие на много заболявания. Ако трябва да отговоря само с една дума, може би тя ще бъде неинформираността! Като кардиолог, мога да споделя някои от основните фактори, които влияят върху здравето на сърцето и цялостното ни благосъстояние:
- Нездравословен начин на живот: Лошото хранене, липсата на физическа активност и прекомерната употреба на алкохол и тютюнови продукти са едни от основните причини за много заболявания, включително сърдечно-съдовите.
- Стрес: Продължителният стрес може да има сериозни последици върху здравето ни, включително повишено кръвно налягане и риск от сърдечни заболявания в т.ч. инфаркти, инсулти и т.н.
- Генетика: Наследствените фактори играят важна роля в предразположеността към различни заболявания, включително сърдечните.
- Околна среда: Замърсяването на въздуха не е никак за подценяване, някак си сме свикнали с това и не ни прави впечатление, но има огромен ефект върху здравето ни.
- Липса на превенция и профилактика: Много хора не посещават редовно лекар за профилактични прегледи, което води до пропускане на ранни симптоми и признаци на заболявания. За съжаление в България се гордеем с това, че никога не сме посещавали лекар и сме стигнали до 50-60-те си години, което в други развити държави не се приема особено като похвала.
- Психично здраве: Депресията, тревожността и други психични заболявания могат да имат негативен ефект върху физическото здраве, включително върху сърцето.
- Обездвижване: Съществуват множество проучвания за това, че редовно спортуващите хора живят минимум с десетилетие по-дълги от хората със заседнал начин на живот. Винаги препоръчвам на пациентите си да спортуват, има безспорни доказателства за важността на това върху цялостното ни здраве! Знам, че звучи като клише, но това е изключително важно!
Жегите и високите температури за кого са най-опасни и какво генерално е добре да спазваме ?
Жегите и високите температури могат да бъдат опасни за всички, но определени групи от хора са особено уязвими. Това включва възрастни хора над 65 години, тъй като те често имат по-слаба способност да регулират телесната си температура и малки деца до 4 годишна възраст поради ограничената им способност да се адаптират към високите температури и са изложени на риск от дехидратация и топлинен удар. Други групи хора са тези с хронични заболявания, бременни жени, хора, които работят или спортуват на открито. За да се предпазим от негативните ефекти на жегите, е добре да сме перфектно хидратирани, да избягваме алкохола и напитките с високо съдържание на захари, да носим подходящо облекло, да избягваме физическа активност в най-горещите часове, да търсим сянка и прохладни помещения, да използваме слънцезащитни продукти и да носим шапки.
Кои симптоми могат да подскажат за проблеми със сърцето и да им обърнем внимание преди да е станало късно?
Факт е, че съществуват определени симптоми, които могат да ни подскажат за сърдечно заболяване, но това, което се забелязва е, че съществуват два вида пациенти - такива, които са толкова ангажирани върху здравето си, че всеки малък симптом ги кара да се паникьосват и развиват определени тревожни разстройства, и такива, които толкова не обръщат внимание на симптомите и свикват с тях, че идват в кабинета или в болницата, когато "влакът отдавна си е тръгнал". Класиката в жанра са следните симптоми - стягане, тежест или болка в гърдите, гърба, лявата ръка или и двете ръце. Такива оплаквания могат да алармират за исхемична болест на сърцето, когато са свързани с физическо натоварване, силен стрес, изнервяне или излизане на студено и понякога докато пациентите са в покой. Другият симптом е умората - ако ви е трудно да изкачвате 1-2 етажа и това ви кара да спрете да си почивате, доста е вероятно проблемът да е сърдечен. Друг тип симптоми са сърцебиене, отоци по краката, замайване и т.н.
Обръщате внимание на исхемичната болест на сърцето.Това ли е най-голямата заплаха за българина?
Статистиката показва, че тя е номер едно убиец на българите, но и не само, но ние сме в червената зона по смъртност от това заболяване.
Има много заболявания, които нямат специфични симптоми или никакви. Как да се предпазим?
Това е една от причините, поради които създадох страниците си в социалните мрежи, тъй като ние не знаем как да се превентираме, или всъщност, може би знаем, но не прилагаме правилата върху себе си, което е тъжно. Още по-тъжното е, че не си обръщаме внимание въпреки лошия ни начин на живот. Има едни определени правила, които са много прости, но много сложни за спазване и бих дал следните съвети на вашите читатели: не пушете; хранете се балансирано - на сърдечно болните препоръчвам средиземноморска диета; спортувайте поне 20-30 мин дневно и то кардио тренировки, тоест - бягане, плуване, колоездене, гребане ; ако имате шкембе - отслабнете; намалете или спрете алкохола- максимум допустими количества за мъже са до 50 мл твърд алкохол, или до 550 мл бира , или до 240 мл вино, а за жените наполовина; Всеки себеуважаващ човек трябва да знае следните 3 свои стойности : на кръвното си налягане, на холестерола си и на кръвната си захар!
До каква степен вредните навици влият на качеството и продължителността на живота ни?
До голяма, те са в основата на множество заболявания. Обездвижването е свързано с намаляване на цели десетилетия от живота; Цигарите съдържат (в дима) над 5000 вредни вещества, 70 от тях доказано причиняват рак; Алкохолът даже в малки количества е токсичен за клетките ни; Хапването на наситени мазнини, транс мазнини причиняват плаки по съдовете ни; Приемът на празни калории като подсладени храни и напитки е изключително вредно за здравето ни, като в някои проучвания приемът на повече захар и храни със захар се води също толкова вреден, колкото и цигарите например. Прекомерният прием на сол повишава артериалното налягане и трябва да знаем нормите, като е препоръчително да не превишаваме 5-6 гр (чаена лъжичка) обща дневна консумация на готварска сол. Всички тези вредни навици могат да ни докарат множество беди.
Наскоро излезе проучване, че хората, които консумират преработени храни са с 10 % по-предразположени от ранна смърт. Какви съвети давате за храненето? Имате ли такава тема в социалните мрежи?
Имам, да. Моята любима диета е т.нар. средиземноморска диета и неслучайно хората в тези географски ширини живеят най-много. Винаги препоръчвам пациентите ми да се ориентират към такъв вид диета.
Кои храни са ключът към дълголетието?
Тези, които се консумират най-малко от нас! Зеленчуците, особено зелените и сезонните от тях; храните от сем. Бобови, или още т.нар. варива; рибата и морските деликатеси; зехтинът; пълнозърнестите храни; ядките, и изненада - хубавото късо кафе еспресо - средно до 2 кафета на ден може да подобри здравето на сърцето и това се доказва в някои проучвания, като се сравняват две групи хора - такива които не приемат кафе и такива, които приемат до 3 кафета дневно и резултатите показват по-малко сърдечно-съдови заболявания в групата, която консумира до максимум 3 кафета дневно, но отбелязвам, важно е кафето да е 30-40 мл еспресо.
Какво не знаем за алкохола, освен, че бирата също е алкохол? Да се разхлаждаме ли с бира в жегите?
В никакъв случай! Това е най-голямата грешка, която можем да направим, особено ако сме на топло през лятото. Колкото и да е хубаво чувството за хората да приемат бира или друг вид алкохол в топлото през жегите, трябва да знаем, че алкохолът има диуретичен ефект и ни кара да ходим повече по малка нужда. Това в топлото време, наред с потенето и губенето на течности чрез дишането, може да ни накара да се дехидратираме още повече и да намали способността на организма да се охлади. Резултатът може да е топлинен удар, който в някои случаи е животозастрашаващ.
Вие като кардиолог, какви съвети давате на пациентите, които пушат? Едва ли ако им кажете да спрат цигарите, те го правят, дори и да е наложително заради даден техен сърдечно-съдов проблем.
Най-лесни са тези, които се връщат от оня свят- те моментално спират цигарите и никога повече не палят. Тези, които имат високо кръвно или някое друго сърдечно заболяване не усещат, че са болни и пушат докато не се случи нещо лошо. Много е трудно да откажеш човек, който е пристрастен към цигарите, винаги казват нямам воля, аз обикновено много обяснявам на пациентите си, обяснявам им като на мой приятел или роднина и ги оставям сами да решат, като естествено излагам фактите такива, каквито са. А що се отнася до волята, тези, които пушат преди да им се случи нещо, също казват , че нямат воля, но след това някак изведнъж им идва волята, т.е. за съжаление, предприемаме действия, след като си изпатим.
Един заклет пушач по-добре ли е да премине на бездимна алтернатива, ако няма воля и желание да спре цигарите?
Бездимните цигари категорично са по-малко вредни от нормалните цигари, но забележете - по-малко вредни не означава безвредни! Най - добре е да не се пуши въобще!
100-годишна средна продължителност на живота възможна ли е и кога?
Аз съм убеден, че ако започнем да спазваме тези правила, които изброих по-рано, проследяваме здравето си и не се мразим, а напротив, увеличим дозата любов в живота си, нищо не би ни попречило да стигнем 100-те.
Мислите и чувствата разболяват ли?
Те ни разболяват колкото ни разболяват и цигарите, и обездвижването. Хроничният стрес, тревожността и депресията вървят ръка за ръка с най-лошите ни пороци!
И за финал - ако хората променят начина си на живот, ще живеят ли по-дълго? Топ три съвета от вас.
С две ръце - ДА! Спортувайте поне 30 мин. дневно спорт, който ви кара да се изпотявате и задъхвате, хранете се с качествена храна от средиземноморски тип и намалете стреса и не се мразете.
НАЙ
Опасност в Донбас - фронтовата линия на Украйна се разпада
Животите на над 10 души висят на косъм: От МБАЛ-Пазарджик търсят кръводарители
ДПС с лидер Ахмед Доган внесе документи в ЦИК за самостоятелно явяване на вота
Задържаха убиеца на младата жена от Шумен, направил е самопризнания
Пеевски поиска ЦИК да оттегли заявлението за самостоятелна регистрация на ДПС-Доган
Опасност в Донбас - фронтовата линия на Украйна се разпада
Яростно атакуват Шолц за призива му за мирните преговори с Путин
ДПС с лидер Ахмед Доган внесе документи в ЦИК за самостоятелно явяване на вота
Пеевски поиска ЦИК да оттегли заявлението за самостоятелна регистрация на ДПС-Доган
Пеевски: След явния натиск от Радев, ЦИК е компрометирана