Председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров се е поставил сам под карантина, напълно доброволно, за да покаже как се живее по този начин.

"Доброволно се поставих под карантина, за да покажа, че може да се вършат нещата и така. Справям се, но не знам дали можем да издържим една година така", обясни той пред bTV.

От думите му стана ясно, че не е съгласен до някаква степен с мерките на правителството и Националния кризисен щаб за извънредното положение заради коронавируса. "Изпадаме в задънена улица, имаме ли план за излизане от ситуацията, рискуваме ли да има епидемиологичен взрив, като ни пуснат от домовете, затова че твърде малко са заразените. България няма план с дати", категоричен бе лекарят.

Кацаров анализира здравната система в Италия и коментира, че простата съпоставка показва, че здравната ни система може да издържи на много повече натоварване.

"Ако изключим РЗИ, останалата част от системата повече бездейства, отколкото да е натоварена, тъй като са забранени профилактичните прегледи, плановите операции и самите хора са стресирани и се въздържат да посещават болници да лекуват външни заболявания", обясни д-р Кацаров.

По този начин, според него, остават недиагностицирани нови случаи на онкоболни. Той е категоричен, че извънредното положение няма да е до 13 май и очаква доста хора да пострадат извън коронавируса.

При него има сигнали за отказани женски консултации и за хора, които са разкарвани да си правят тестове за коронавирус.

Но: "Щабът биха могли да съобщават същия ден колко хора са починали от сърдечносъдови и онко заболявания, а това са около 300 души всеки ден", каза д-р Стойчо Кацаров.

Той не е съгласен и с действията на властта по блокиране на места, където е установен болен. "Правилно е да се изследват хората и след това да се поставят под карантина, а не цялото село", каза още лекарят.

ИЗБРАНО