604 млн. лева за здраве след анекс между лекарския съюз и НЗОК
Чакаме първия медицински хеликоптер в края на годината, обяви доц. Асен Тонев
604 млн. лв. ще се влеят в системата на здравеопазването в полза на пациентите и на медицинските специалисти. С подписването на анекса смятаме, че промяната на здравната система е в ход. Това каза министър Асена Сербезова, след като ръководствата на Българския лекарски съюз и на Националната здравноосигурителна каса подписаха анекс към Националния рамков договор за медицинските дейности 2020-2022 година.
Документът беше приподписан от министър Сербезова, а на срещата присъства и председателят на парламентарната комисия по здравеопазване доц. Антон Тонев.
"Постигнатите приоритети са в областта на профилактиката и превенцията, е-здравеопазването, детското и майчиното здравеопазване, повишаване на заплатите на медицинските специалисти и балансиране на неравенствата в доходите, прозрачност на медицинската дейност, допълни министър Сербезова. - Промените се правят на фона на всички кризи, но фокусът трябва да остане върху здравето и благоденствието на българите".
"С 31% се повишават средствата в извънболничната помощ, увеличава се броят на изследванията за пациентите, разширават се дейностите, включени в профилактичните прегледи, въвежда се нова клинична пътека за физикална терапия и грижи след лечение на коронавирусната инфекция, повишават се с 38 на сто доходите на общопрактикуващите лекари с цел привличане на млади лекари", каза още здравният министър.
"Профилактиката ще се разшири с допълнителни изследвания за лица под и над 18-годишна възраст, като те ще влязат в сила от май", каза Васил Пандов, началник на кабинета на министър Сербезова. Повишаването на финансирането в извънболничната помощ цели да се преодолее диспропорцията и да се даде тежест на профилактиката и превенцията вместо на болнично лечение", обяви още Сербезова.
Ръстът на бюджета в болничната помощ се базира на ръст на стойността на клиничните пътеки и процедури. По думите й целта е да се намалят свръххоспитализациите, като за тази година са заложени 1.88 млн. хоспитализации.
Началникът на кабинета на здравния министър доц. Васил Пандов припомни, че болниците, които не постигнат договорените в Колективния трудов договор начални заплати на лекари и медицински сестри, ще работят по клинични пътеки, увеличени с 15 на сто, а не средно с 25 на сто.
"Министерството работи над методика за допълнителна подкрепа на някои болници, които са определящи в даден регион", обясни заместник-министър Петър Грибнев.
"Предстоят промени в спешната помощ, а първият хеликоптер за нуждите й се очаква в края на годината, каза доц. Тонев.
Предвижда се и от линейка, транспортираща пациент, да може да се запазва легло в дадена болница, така че в нея да имат готовност да посрещнат болния".
"Нашите предизборни програми се спазват с много добро темпо. В края на годината ще започнат преговори за рамковия договор, по който ще се работи в предстоящите три години и в него ще можем да предложим промени", каза още доц. Тонев.